Od czasu wprowadzenia rekompensat dla właścicieli tzw. mienia zabużańskiego do końca września br. wypłacono 47 tys. 138 rekompensat na kwotę bliską 2,3 mld zł - wynika z danych Ministerstwa Skarbu Państwa. W październiku mają być wypłacone kolejne 384 rekompensaty.
Jak poinformowała PAP Magdalena Kobos, rzeczniczka prasowa MSP, na koniec lipca 2012 r. w urzędach wojewódzkich znajdowało się 59,7 tys. nierozpatrzonych wniosków w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Chodzi o nieruchomości pozostawione przez ich właścicieli, które znajdują się obecnie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, ale przed II wojną światową znajdowały się na terenie RP, na tzw. Kresach Wschodnich za rzeką Bug.
Rekompensaty są wypłacane na podstawie ustawy z 8 lipca 2005 r. Ustawa przewiduje, że prawo do rekompensaty jest realizowane w jednej z dwóch form. Albo jest to wypłata ze środków specjalnego funduszu - Funduszu Rekompensacyjnego, albo zaliczenie wartości pozostawionych nieruchomości na poczet ceny zakupu nowej nieruchomości od Skarbu Państwa, albo na poczet opłat za prawo użytkowania wieczystego.
Pieniężne rekompensaty mogą wynosić 20 proc. wartości pozostawionych nieruchomości. W takiej samej proporcji zaliczana jest wartość pozostawionych nieruchomości.
We wtorek Trybunał Konstytucyjny badał, czy jeden z przepisów ustawy z 2005 r. jest zgodny z konstytucją. Chodziło o przepis uzależniający zamieszkiwanie w dniu 1 września 1939 r. na byłym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. TK uznał, że taki warunek jest niezgodny z konstytucją.
Oprócz tego warunku ustawa z 2005 r. wymaga, by osoba uprawniona do otrzymania rekompensaty miała obywatelstwo polskie, a także by posiadała je 1 września 1939 r. Ponadto mienie musiało być pozostawione w wyniku wypędzenia lub na skutek umów zawartych w 1944 r. i 1945 r., albo z innych wymuszonych powodów. Uprawnieni do rekompensat są także spadkobiercy ustawowi i testamentowi właścicieli spełniających te wymogi.
Wnioski o potwierdzenia prawa do rekompensaty można było złożyć do 31 grudnia 2008 r. Rozpatrują je wojewodowie. Oni też prowadzą rejestr wydanych decyzji i zaświadczeń o prawie rekompensaty. Wojewodowie przekazują te dane do ministra skarbu państwa. Ten z kolei na ich podstawie prowadzi centralny rejestr i za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego dysponuje Funduszem Rekompensacyjnym, na którym zgromadzone są środki do wypłaty rekompensat. Minister jest także organem odwoławczym od decyzji wojewodów w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensat.