Akcja Wyborcza Polaków na Litwie chce budowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i „rozwijania duchowości” w oparciu o Pismo Święte.
16.10.2012 11:54 GOSC.PL
W tegorocznych wyborach parlamentarnych na Litwie polska mniejszość odniosła spektakularny sukces: poparło ją prawie 7 proc. wyborców, dzięki czemu do litewskiego sejmu wejdzie co najmniej 6 posłów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Do tej pory ta sztuka AWPL nie udała się ani razu – w Wilnie naszych rodaków reprezentowało w porywach 3 posłów wybranych w okręgach jednomandatowych. Dzięki dobremu wynikowi będą mogli wejść w koalicję z lewicą – socjaldemokratami i Partią Pracy.
Pojawia się jednak pytanie, czy litewscy Polacy dogadają się z przedstawicielami dotychczasowej opozycji we wszystkich kwestiach. W komentarzach o AWPL z reguły pojawiają się wzmianki na temat proponowanych przez działaczy tego ugrupowania zmian w ustawodawstwie edukacyjnym (by w polskich szkołach językiem wykładowym nie musiał być litewski) i zmiany podejścia państwa litewskiego do mniejszości narodowych (np. dopuszczenia języków mniejszości do urzędów w tych regionach, w których stanowią one znaczącą część populacji). Jednak gdy przejrzy się program stronnictwa, okaże się, że część dotycząca ochrony praw mniejszości narodowych jest… najkrótszą w całym dokumencie i ogranicza się głównie do nawoływania do przestrzegania Konwencji ramowej o ochronie praw mniejszości narodowych.
AWPL ma bogaty program dotyczący gospodarki, polityki społecznej, międzynarodowej i administracji. Żąda m.in. obniżki podatku VAT, przejścia w energetyce na biopaliwa, aktywnej polityki prorodzinnej i podwyżki pensji minimalnej. Ocenę tych postulatów pozostawiam samym Litwinom, jednak nie da się ukryć, że problematyki, jaką zajmuje się AWPL nie da się zamknąć w kategorii „kwestii mniejszości”.
Polacy mieszkający na Litwie za nic mają polityczną poprawność i głośno artykułują to, co im leży na sercu. Co ciekawe, potrafią to też wiarygodnie powiązać z szerszym kontekstem – jak w przypadku pomysłu budowy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie. - W dziedzinie turystyki nie wykorzystujemy również swojego potencjału religijnego, jak i historycznego. W Litwie jest wiele miejsc sakralnych znanych na całym świecie, a Wilno jest stolicą kultu Bożego Miłosierdzia, dziś najbardziej rozwijającego się w kościele katolickim. Właśnie w Wilnie święta Faustyna Kowalska miała objawienia Chrystusa Miłosiernego. Powstanie takiego sanktuarium w stolicy bądź w jej okolicach mogłoby przyciągnąć miliony pielgrzymów nie tylko z Europy, ale też z Ameryki Południowej, Azji i innych zakątków świata. (…) W programie AWPL w mieście Wilnie powyższe propozycje zostały zaproponowane przed 1,5 roku, zostało to wciągnięte do wspólnej umowy koalicyjnej w mieście Wilnie, ale tak ogromna sprawa wymaga wspólnego zaangażowania się nie tylko Kurii biskupiej i wszystkich wiernych, ale też rządu Republiki Litewskiej – przepraszam za może zbyt długi cytat, ale dokładnie pokazuje on to, co dla AWPL jest istotne.
Z kolei ostatnim działem w programie wyborczym jest „rozwijanie duchowości”. - Nietrudno zauważyć, iż wiara, przekonania moralne stanowią wewnętrzną siłę człowieka, jego świat duchowy ma wpływ na życie poszczególnych ludzi i społeczeństwa. Amerykański uczony Josh McDowell ogłosił zadziwiającą statystykę, że młodzież, która swoją wiarę opiera na Piśmie Świętym, jest 10,6 razy mniej skłonna do używania narkotyków, 4 razy mniej skłonna do kradzieży, 5,5 razy mniej skłonna do samobójstw, 3,7 razy – do alkoholizmu, 3,4 razy – do skrzywdzenia innego człowieka. To właśnie jest ekonomia oraz oszczędzanie środków budżetowych, szczególnie w asygnacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Edukacji – piszą polscy politycy. I dodają: - Od końca XIV wieku zwłaszcza katolicyzm stanowił podstawę wspólnotowego życia w Wielkim Księstwie Litewskim. Święty Kazimierz, wnuk ochrzczonego Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polskiego Władysława Jagiełły, przez wieki był i jest przykładem do naśladowania głębokiej wiary, wysokiej kultury i oddania wobec bliźnich. Wkład wybitnych przedstawicieli innych wyznań wskazuje na to, że szersza niż wyznaniowa wspólnota duchowa (chrześcijan, muzułmanów i żydów) stanowi trwały kulturalny, ogólnoludzki fundament kultury na Litwie – w ten sposób argumentują swoje poparcie dla ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci i obrony rodziny przed cywilizacyjnymi zagrożeniami.
Cały program Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w języku polskim można przeczytać tutaj.
Stefan Sękowski