15 października jest w USA od 1988 r. oficjalnie obchodzony jako Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. W Polsce to nadal temat tabu i niewiele mówi się na temat bólu rodziców, którzy utracili swoje dziecko przed narodzinami.
To dzień szczególny dla tysięcy rodziców, którzy stracili dzieci w wyniku samoistnego poronienia lub martwych narodzin. W Polsce tragedia ta dotyka blisko 50 tysięcy osób rocznie. Bardzo często nie otrzymują żadnego wsparcia i trafiają na ścianę niezrozumienia. Tymczasem rodzicom tym przysługują konkretne prawa. To niezwykle ważne dla właściwego przeżycia żałoby.
Mama i tata mają prawo pożegnać się ze zmarłym dzieckiem w sposób zgodny z ich sumieniem. Mogą też poprosić o kartę ciąży i wyniki badań, które są często jedynymi pamiątkami po maleństwie. W ciągu trzech dni od narodzin rodzice mają prawo poprosić o wystawienie akty urodzenia. Dokument ten dodatkowo uprawnia rodziców do uzyskania zasiłku pogrzebowego oraz matkę do 8. tygodniowego urlopu macierzyńskiego.
Strata dziecka to jedna z największych tragedii jakie mogą dotknąć rodzinę. Rodzice, którzy jej doświadczyli mogą szukać pomocy na forum Strata dziecka. Chore dziecko.
wt