Wizytę wśród polskich misjonarek i misjonarzy pracujących w Togo, Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej odbywają w tych dniach przedstawiciele Episkopatu Polski: przewodniczący Komisji KEP ds. Misji, bp Jerzy Mazur SVD i sekretarz tego gremium o. Kazimierz Szymczycha SVD.
W krajach tych pracują m.in.: werbiści, siostry Służebnice Ducha Świętego, nazaretanki, katarzynki, Siostry Szpitalne, Misjonarze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, pallotyni a także misjonarze świeccy.
Podczas wizyty delegacji Episkopatu zorganizowano kilkanaście różnych spotkań w polskim gronie. W trakcie tych rozmów rozmów misjonarze i misjonarki dzielą się swoimi radościami, problemami i kłopotami.
"Dziękują przede wszystkim za każdy gest sympatii, pamięci i pomocy duchowej oraz materialnej otrzymywanej od rodaków w ojczyźnie" - zaznacza o. Szymczycha. Dodaje, że misjonarzy cieszy każda modlitwa, każde ofiarowane cierpienie i nawet najmniejszy grosz ofiarowany na ich utrzymanie, wyżywienie i na realizację różnorodnych projektów rozwojowych.
Misjonarze dziękują Komisji Episkopatu Polski ds. Misji za wszechstronną opiekę wyrażającą się poprzez nieustanną łączność korespondencyjną. Wielkie znaczenia ma dla nich pomoc otrzymywana od poszczególnych podmiotów Komisji Misyjnej.
Na pierwszym miejscu wymieniają MIVĘ Polska, która pomaga im w zakupie środków transportu misyjnego. Otrzymane rowery, motocykle i samochody, oraz ambulanse które pozwalają im przemierzać, trudne niekiedy, afrykańskie szlaki.
Ważną dla misjonarzy jest również pomoc otrzymywana od Dzieła pomocy „Ad Gentes”. "Każdy projekt jest rozpatrywany pozytywnie i każda suma pieniędzy jest dla nich okazją realizacji choćby drobnej, ale jakże ważnej dla miejscowej ludności, pomocy w dziedzinie medycznej, charytatywnej, pastoralnej i formacyjnej" - zaznacza o. Szymczycha.
W Ghanie delegaci KEP odwiedzili m.in. miejscowość Akim Suedro, gdzie obecny biskup Jerzy Mazur SVD pracował 26 lat wcześniej jako misjonarz. Jak zaznacza o. Szymczycha, podczas niedzielnej Eucharystii łączono się w intencjach modlitewnych z Ojcem Świętym, który rozpoczynał w Rzymie XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne poświęcone „Nowej Ewangelizacji dla przekazu wiary chrześcijańskiej”.
Z kolei podczas pobytu w miejscowości Tchamba na północy Togo, gdzie proboszczem jest kapłan z diecezji opolskiej zorganizowano spotkanie w gronie 26 polskich misjonarzy i misjonarek wraz z parafianami.
W dniu inauguracji Roku Wiary bp Mazur poświęcił krzyż w miejscowości Tchebebe w Togo, gdzie posługują polscy misjonarze ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli przez symboliczną bramę wiary „Porta fidei” umieszczoną obok poświęcanego krzyża na zewnątrz świątyni.
Wieczorem natomiast przewodniczący Komisji KEP ds. Misji przewodniczył uroczystej Mszy w klasztorze Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji w Lome, stolicy Togo.
W swoich homiliach wygłoszonych podczas afrykańskiej wizyty bp Mazur zachęcał wiernych do radosnego przeżywania wiary i do dzielenia się nią z innymi, szczególnie z tymi, którzy ją zatracili, albo jeszcze nie wierzą w Boga i w jeden święty, powszechny i apostolski Kościół.