Wkrótce Dzień Dziecka Utraconego

Od ośmiu lat 15 października obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Jego inicjatorem była grupa rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci.

Jego inicjatorem była grupa rodziców, która doświadczyła śmierci swoich dzieci. Ich organizacja, obecnie funkcjonuje pod nazwą „Dlaczego Organizacja Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych”. Z czasem do projektu Dnia Dziecka Utraconego dołączyły kolejne instytucje, stowarzyszenia, hospicja. Z tej okazji organizowane są spotkania osieroconych rodziców, imprezy, wystawy, pokazy filmowe. Spotkania mają charakter zarówno świecki, jak i religijny.

Osieroceni rodzice żyją pośród nas. Poronienia to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci. Aż 50 % ciąż kończy się w ten sposób. Z punktu widzenia medycznego to fizjologiczna konieczność, z punktu widzenia ludzkiego to jedna z największych tragedii jakiej doświadcza połowa wszystkich rodziców. Statystyki alarmują również, że z powodu narastających zagrożeń cywilizacyjnych coraz więcej dzieci ginie w wypadkach komunikacyjnych oraz popełnia samobójstwa. Rosną również zagrożenia związane z narkotykami i alkoholem.

Grupy wsparcia dla rodziców po stracie dzieci to w Polsce nowość. Wcześniej problem ten jakby nie istniał. Panowało przekonanie „małe dziecko mała strata”, a osieroceni rodzice nie znajdywali pomocy ani u psychologów ani u teologów. Temat był wstydliwy, a wszelka uwaga mediów, psychologów i teologów skupiona była na sensacyjnych i ideologicznych aspektach problemu aborcji. Od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia dla rodziców po stracie. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Znakomita większość jednak to spontanicznie tworzące się grupy osób, które postanowiły pomagać sobie wzajemnie.  

Jednym z punktów kontaktowych dla tych osób to serwis internetowy dla rodziców po stracie www.dlaczego.org.pl

 Spotkania, które odbywają się nie tylko na forum internetowym to okazja, żeby stanąć ze swoim problemem twarzą w twarz. Tak wielkiego żalu i smutku, jaki pojawia się po stracie dziecka nie da się przeżyć w samotności. W samotności, problem narasta aż do stanu głębokiej depresji. Kiedy okaże się, że są inni, którzy cierpią podobnie, mamy szanse stracić to poczucie wyjątkowości i zacząć żyć znów od nowa, tak aby nasze życie nabrało nowej jakości.

Zapraszamy na kolejny cykl spotkań, które odbywają się już od trzech lat w kościele Ojców Dominikanów na warszawskim Służewcu (ul. Dominikańska 2). Pierwsze spotkanie tego cyklu będzie miało miejsce w przeddzień Dnia Dziecka Utraconego – w piątek 12 października 2012r. Wieczór poświęcony pamięci zmarłych dzieci rozpocznie się o godzinie 19.30 Mszą św. odprawioną w intencji zmarłych dzieci i ich rodziców. Po Mszy Św. odbędzie się spotkanie. 

Spotkania będą odbywać się od października do czerwca w każdy drugi piątek miesiąca. O godzinie 17.30 w salce przyklasztornej (wejście przy furcie klasztornej) w kościele O. Dominikanów odprawiana jest Msza św., a po Mszy – spotkanie. Oto grafik spotkań:  12 października 2012, 9 listopada 2012, 14 grudnia 2012, 11 stycznia 2013, 8 lutego 2013, 8 marca 2013, 12 kwietnia 2013, 10 maja 2013, 14 czerwca 2013.  Zapraszamy wszystkich rodziców po stracie dziecka niezależnie od wieku i okoliczności śmierci.

Więcej informacji na stronie www.dlaczego.org.pl

« 1 »

www.dlaczego.org.pl