Najstarszy zabytek języka polskiego – średniowieczne Kazania świętokrzyskie - w wersji śpiewanej zabrzmi w sobotę wieczorem w klasztorze na Świętym Krzyżu. W montażu słowno-muzycznym Józefa Skrzeka wystąpi Marek Piekarczyk - wokalista zespołu TSA.
„Jest to ewenement na skalę światową". - stwierdził . Dariusz Malajka z Klasztoru Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu – „Po raz pierwszy „Kazania Świętokrzyskie” usłyszymy w wersji śpiewanej. Pan Józef Skrzek rzucił się na głęboką wodę, żeby nadać im zupełnie nową formę” - dodał.
Partie wokalne wykona muzyk znany z rockowego zespołu TSA Marek Piekarczyk. Fragmenty kazań odczyta Marcin Brykczyński z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który wcieli się w rolę średniowiecznego kaznodziei i skryby. Zdaniem o. Malajki będzie to wyjątkowa okazja, by „usłyszeć kazanie w taki sposób, jak mogło ono brzmieć w średniowieczu”.
W partiach wokalnych będzie można usłyszeć również twórcę spektaklu Józefa Skrzeka, który zagra także na gitarze basowej i organach kościelnych. Na instrumentach perkusyjnych zagra znany kielecki muzyk Włodzimierz „Kinior” Kiniorski. Partie gitarowe będzie można usłyszeć w wykonaniu Apostolisa Anthimosa. Całość uzupełni prawosławny chór męski „Oktoich” z Wrocławia. Koncert będzie połączony z kwestą na rzecz odbudowy 52-metrowej wieży klasztornej zburzonej przez wojska austriackie w 1914 roku.
Kazania świętokrzyskie są uważane za najstarszy dokument prozatorski stworzony w języku polskim. Odnalazł je w 1890 r. Aleksander Brueckner w 1890 roku. Większość badaczy zakłada, że zachowany tekst pochodzi z połowy XIV wieku, ale jest jedynie odpisem znacznie starszego oryginału, którego powstanie datuje się na koniec XIII lub początek XIV wieku.