Po raz pierwszy przyznano nagrodę im. Macieja Płażyńskiego, która dedykowana jest dziennikarzom i mediom służącym Polonii. Pierwszymi laureatami zostali dziennikarze z Polski, Litwy, Holandii i Stanów Zjednoczonych.
Dodatkowo wyróżniono dziennikarzy z Rosji i Niemiec - poinformował PAP w środę Jarosław Włodarczyk z Press Clubu Polska, z inicjatywy którego jest przyznawana ta nagroda.
"Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat" - podkreślił Włodarczyk.
Jak poinformował, nagrody są przyznawane w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na tematy Polonii i redakcja medium polonijnego.
Jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący), Andrzej Grzyb (senator RP, przedstawiciel Marszałka Senatu), Jarosław Gugała (telewizja Polsat), Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji, sekretarz jury) wybrało zwycięzców spośród 55 nominacji nadesłanych ze wszystkich kontynentów.
W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką została Barbara Sosno z redakcji radia "Znad Wilii", nagrodzona za cykl audycji poświęconych problematyce polskiego szkolnictwa na Litwie.
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne laureatką jest Jolanta Roman-Stefanowska z TVP Oddział Gdańsk, autorka reportaży o Polakach mieszkających w Kazachstanie i w Rosji. Ponadto jury wyróżniło w tej kategorii Piotra Cywińskiego z redakcji tygodnika "Uważam Rze" za profesjonalne i bezkompromisowe podejmowanie trudnych tematów w artykułach "Bunt straceńców" i "Tragarze obciążeń".
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na tematy Polonii laureatką jest Małgorzata Bos-Karczewska, autorka publikacji w "NRC Handelsblad" na temat rządowych planów wydalenia z Holandii bezrobotnych Polaków, czym rozpoczęła dyskusję w mediach holenderskich i światowych o traktowaniu polskich imigrantów w Holandii.
W kategorii redakcja medium polonijnego laureatem została redakcja "Nowego Dziennika - Polish Daily News" z Nowego Jorku, nagrodzona za nowoczesne i profesjonalne dziennikarstwo służące Polonii amerykańskiej. Ponadto Jury wyróżniło w tej kategorii redakcję dwumiesięcznika "Dom Polski" wydawanego w Tomsku za podtrzymywanie polskich tradycji na terenie Syberii i całej Rosji.
Wręczenie nagród odbędzie się 20 października w Gdyni.
Włodarczyk poinformował, że nagroda będzie przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim. Dodał, że nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tysięcy złotych, zaś nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.
Nagroda imienia Macieja Płażyńskiego powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego, oraz Fundacji Pomorskiej. Honorowe patronaty nad nagrodą objęli Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Maciej Płażyński zginął w katastrofie samolotu 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.