Nowy dworzec kolejowy w Katowicach zostanie udostępniony podróżnym 30 października - ogłosiły w piątek PKP i firma Neinver Polska, która od półtora roku buduje halę dworca oraz towarzyszące mu obiekty.
W kolejnym etapie inwestycji, na przełomie 2012 i 2013 r., do użytku będzie oddany podziemny terminal autobusowy, a do połowy przyszłego roku - położona tuż przy dworcu galeria handlowa, gdzie na 53 tys. m kw. znajdzie się 250 sklepów i punktów usługowych. Całości dopełni podziemny parking. W przyszłości obok stanie biurowiec.
Natomiast jeszcze przed końcem 2012 roku - jak podało w piątek Centrum Realizacji Inwestycji PKP - zakończy się modernizacja peronów stacji Katowice. Łączy koszt tego projektu to 65 mln zł. Po zakończeniu prac stacja Katowice będzie czwartą w Polsce tak dużą stacją, gdzie wszystkie perony i tory będą w pełni zadaszone.
Już od połowy roku pasażerowie korzystają z zadaszonego peronu numer 2. Obecnie kończy się modernizacja peronu trzeciego, nad którym już jest kolejna część zadaszenia. Sporo zmian jest też w prowadzących na perony przejściach podziemnych. W zachodnim, środkowym i wschodnim korytarzu wymieniana jest posadzka, a ściany wykonane z trawertynu - z początku lat 70., gdy budowano stację - są konserwowane. W przejściu środkowym wkrótce rozpocznie się montaż ruchomych schodów i wind. Peron trzeci będzie gotowy do końca września; potem rozpoczną się roboty na peronach pierwszym i czwartym.
Na odnowionych peronach będą elektroniczne wyświetlacze z rozkładami jazdy, estetyczne ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne i zegary. Wymieniono też ok. 4 km torów, zamontowano tłumiące drgania maty wibroizolacyjne, wykonano odwodnienie i izolację konstrukcji przejść pod torami, przebudowano instalację wodociągową, przeciwpożarową, oświetleniową oraz sieć trakcyjną nad torami.
Hala obsługi podróżnych, która będzie otwarta 30 października, zajmuje powierzchnię 5,8 tys. m kw. Znajdą się tam kasy biletowe, punkty informacyjne, poczekalnie, toalety i szatnie. W części handlowej będą restauracje i kawiarnie, sklepy, kioski, księgarnia, cukiernia, apteka i inne usługi niezbędne dla podróżnych - w sumie ponad 30 punktów handlowo-usługowych. W nowej hali będą ruchome schody i chodniki, sala dla VIP-ów oraz system zintegrowanej informacji.
Przedstawiciele inwestora zapewniają, że katowicki dworzec będzie jednym z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce. Jego architektura nawiązuje do poprzedniej, zburzonej hali z charakterystycznymi betonowymi kielichami, które tworzyły dach budynku. Kielichy, zaliczane przez znawców do architektonicznych unikatów, zostały odtworzone.
"Nowa hala dworca jest oparta na konstrukcji kielichowej, a główne wejście znajduje się pomiędzy dwoma najbardziej wyeksponowanymi filarami parasolowymi. Nad nimi zainstalowaliśmy neon +Katowice+, który jest symbolicznym nawiązaniem do tradycji Katowic - miasta rozświetlonego neonami" - wyjaśniła rzeczniczka Neinvera Monika Olejnik-Okuniewska.
Po otwarciu podziemnego terminalu autobusowego powstanie dogodne piesze połączenie centrum kolejowo-autobusowego z północną i południową częścią miasta. Dworzec będzie natomiast połączony z otwartym dla pieszych placem Szewczyka, gdzie na razie jest plac budowy.
"Katowicki dworzec kolejowy stanie się wkrótce centrum komunikacyjnym z prawdziwego zdarzenia, wzorowanym na najlepszych rozwiązaniach państw europejskich" - zapowiedział rzecznik PKP Łukasz Kurpiewski.
W ramach przebudowy dworca i budowy galerii handlowej, jeszcze w tym roku kierowcom zostanie udostępniony podziemny odcinek ulicy Dworcowej, przebiegającej pod placem Szewczyka. Zmiany w organizacji ruchu obejmą również węzeł ulic Mikołowskiej, Matejki, Słowackiego i Sądowej (po zachodniej stronie dworca) oraz skrzyżowanie ulic Pocztowej, św. Jana i Dworcowej (po wschodniej stronie).
Decyzję o takiej organizacji ruchu poprzedziły analizy, z których wynika, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla mieszkańców Katowic i przyjezdnych, którzy w przyszłości będą poruszali się zarówno po śródmieściu, jak i całym mieście.