- Mamy niezwykłego Newsa i powinniśmy korzystać z wszystkich środków, żeby jak najwięcej ludzi go usłyszało – uważa specjalistka od PR-u Monika Marta Przybysz.
PR kojarzy się wyłącznie z techniką reklamową, która służyć ma manipulacji bądź przemilczaniu prawdy. Często faktycznie sprowadzany jest do opakowania. Ale jeśli Kościół ma perłę, to dlaczego podawać ją w kartonowym pudełku? Specjalistka dowodząc, jak ważny jest sposób komunikowania bezcennych prawd, podaje przykład kampanii przeprowadzonej 12 lat temu w Singapurze, dzięki której ludzie zaczęli częściej myśleć o Panu Bogu.
Poza tym w numerze:
Nie ma szkoły, nie ma wsi [Piotr Legutko]
Rodzice w setkach polskich wsi pokazują, jak ważnym miejscem jest dla nich szkoła. Wielokrotnie decydują się założyć stowarzyszenie i przejąć placówkę przeznaczoną do zamknięcia. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że szkoły przejmowane przez rodziców z najdroższych stały się najrentowniejszymi placówkami oświaty w Polsce. Obowiązują w nich te same co wszędzie programy, ale już nie administracyjny gorset. Teraz okazuje się, że są to nie tylko szkoły tańsze, ale w 9 przypadkach na10 – lepsze.
Kościelne porządki [ks. Tomasz Jaklewicz]
Polscy biskupi ogłosili „Instrukcję w sprawie zarządzania kościelnymi dobrami materialnymi”. Jest to pierwsza od 1989 r. próba całościowego uporządkowania tych spraw. Wprowadza szereg zasad, których celem jest przejrzystość finansowa, prawna i podatkowa majątku kościelnego w relacjach z państwem. Ma także na celu poprawienie przejrzystości finansów kościelnych wobec wspólnoty wiernych – parafii lub diecezji. Dokument nie obowiązuje automatycznie w każdej diecezji, a jest jedynie rodzajem podręcznika „dobrego zarządcy”. Ostatecznie biskupi w diecezjach będą decydowali o konkretnych rozwiązaniach.
To nie jest normalne [Marcin Jakimowicz]
Gdy Bernard z Clairvaux pojawiał się w okolicy, matki ukrywały w popłochu synów, by poruszeni jego mową nie zechcieli, broń Boże, wstąpić do cystersów. Urodził się 922 lata temu na zamku Fontaine koło Dijon. I choć nauczał, by w życiu duchowym nie czekać na owoce, sam widział ich mnóstwo. Przykłady świętych, którzy porywali do Boga tłumy ludzi można mnożyć, Marcin Jakimowicz przytacza kilka najciekawszych, najbardziej spektakularnych. Życie świętych jest wyzwaniem dla świata i to jest najlepsza odpowiedź na pytanie o metody nowej ewangelizacji.
Polska na motorze [Marcin Wójcik]
W sobotę 1 września wyruszył z Warszawy XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Prawie siedemdziesięciu motocyklistów w ciągu trzech tygodni pokona 6 tys. kilometrów. Trasa wiedzie między innymi przez Katyń, Smoleńsk, Moskwę, Lwów. Oficjalne zakończenie rajdu wyznaczono na 22 września w miejscu, w którym zaczęła się trasa, czyli przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Główną ideą rajdu jest kultywowanie pamięci o Polakach, którzy zginęli na Kresach. Organizatorzy chcą spotykać się z ludźmi pamiętającymi tamte wydarzenia, bo lada moment nie będzie już świadków tego dramatycznego okresu historii Polski. Dla uczestników to nie tylko wielka przygoda, ale przede wszystkim praktyczna szkoła patriotyzmu.