Modlitwa i Apokalipsa

„Właśnie w modlitwie dostrzegamy coraz bardziej, że Jezus jest z nami obecny” - powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej (5 września) audiencji ogólnej. Swoją katechezę papież poświęcił kwestii modlitwy ukazanej w pierwszych trzech rozdziałach ostatniej księgi Nowego Testamentu - Apokalipsy.

Analizując tekst pierwszego rozdziału Objawienia św. Jana Ojciec Święty podkreślił, że nasza modlitwa, to przede wszystkim słuchanie Boga, który do nas mówi.

TŁUMACZENIE:

„Zasypywani tak wieloma słowami, nie jesteśmy nazbyt przyzwyczajeni do słuchania, zwłaszcza, aby być gotowymi wewnętrznie i zewnętrznie do ciszy, aby czujnie nasłuchiwać tego, co pragnie powiedzieć nam Bóg. Takie wersety uczą nas między innymi, że nasza modlitwa, często zawierająca jedynie prośby powinna być przede wszystkim uwielbieniem Boga za Jego miłość, za dar Jezusa Chrystusa, który przyniósł nam moc, nadzieję i zbawienie.”

Ojciec Święty wskazał, że nieustanna modlitwa rozbudza w nas poczucie obecności Pana w naszym życiu i w historii, a „Jego obecność nas wspiera, prowadzi i daje nam wielką nadzieję także pośród ciemności pewnych ludzkich sytuacji”.

_

TŁUMACZENIE:

„Ponadto każda modlitwa, nawet w najbardziej radykalnej samotności nigdy nie jest wyizolowaniem siebie i nigdy nie jest bezowocna, lecz jest życiodajną siłą, aby umocnić życie chrześcijańskie coraz bardziej zaangażowane i konsekwentne.”

Podsumowując swoje rozważania Benedykt XVI zauważył, że Apokalipsa przedstawia nam wspólnotę zgromadzoną na modlitwie, „bo właśnie w modlitwie dostrzegamy coraz bardziej, że Jezus jest z nami obecny”. Jak zauważył papież im więcej i lepiej się modlimy, tym bardziej upodabniamy się do Boga, a On naprawdę wkracza w nasze życie i kieruje nim, obdarzając je radością i pokojem.

Wśród pielgrzymów z Polski, uczestniczących w dzisiejszej audiencji ogólnej, byli m.in. klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego z Opola, wierni z parafii pw. Matki Boskiej fatimskiej z Olsztyna, czy z parafii pw. św. Jana Chrzciciela z Solca.

« 1 »