W Serpelicach trwa VI "Golgota Młodych".
Od 22 do 26 sierpnia w Serpelicach nad Bugiem odbywa się VI „Golgota Młodych”. Przygotowali ją i prowadzą Bracia Mniejsi Kapucyni. Do udziału w spotkaniu zaproszona została młodzież z całej Polski.
Zdaniem br. Łukasza Pyśka OFMCap, jednego z organizatorów spotkania, "radością napawa widok młodych ludzi, którzy mają szansę zastanowić się nad lepszym i wartościowszym życiem oraz zagłębić się i oddychać w modlitwie". - Wiele osób przyjeżdża bowiem z bagażem doświadczenia różnych trudności. Chcą oni świadomie zmierzyć się z rzeczywistością, działając w miejscowych duszpasterstwach na co dzień i podczas wakacji - zaznaczył kapucyn
W tegorocznej „Golgocie Młodych” bierze udział blisko 700 osób, przede wszystkim licealiści i studenci.
Tematem spotkania jest „Respiracja". - Chcieliśmy nawiązać w tym haśle do zakonnych konstytucji Braci Mniejszych Kapucynów. Istnieje w nich bowiem łacińskie sformułowanie „respiratio amoris”, czyli „oddech miłości”, odnoszące się do modlitwy franciszkańskich braci, która powinna być jak oddech miłości - powiedział br. Pyśk. Jak dodał, celem organizatorów było wprowadzenie uczestników spotkania w istotę modlitwy i ukazanie w niej spotkania z Bogiem.
Podczas spotkania młodzi ludzie mieli okazję wysłuchać konferencji m.in. zakonników, misjonarzy, dziennikarzy, twórców i naukowców. W programie są ponadto wieczorne nabożeństwa, spotkania w grupach, misteria i koncerty. Na zakończenie spotkania przewidziany jest występ zespołu "ETNA Kontrabande" oraz zabawa prowadzona przez wodzireja.
Po raz pierwszy w Serpelicach zorganizowano też warsztaty modlitwy „audio, videre i docere" na temat trzech zmysłów modlitwy, czyli o słuchaniu Boga, Jego widzeniu i mówieniu z Nim. Ważnym punktem każdego dnia jest Eucharystia, celebrowana pod namiotem, rozpiętym przed ołtarzem przy franciszkańskim krzyżu.
Jednej z nich przewodniczył gość specjalny "Golgoty Młodych", biskup drohiczyński Antoni Dydycz.
W homilii bp Dydycz mówił o potrzebie odkrywania Chrystusa jako Dobrego Pasterza, który przyszedł na świat, aby ukazać godności człowieka. Czas Chrystusa to czas człowieka - kontynuował - a Dobry Pasterz pragnie zawsze, aby każdy odkrywał swe człowieczeństwa; aby umiał wyzwalać się od wszelkich uzależnień, którymi może zniewolić go współczesny świat, wykorzystując do tego różnorodne środki i okoliczności.
Bp Dydycz zaapelował również do młodych ludzi, aby często sięgali do nauczania bł. Jana Pawła II, wielkiego pasterza, który młodzieży pozostawił wiele cennych życiowych wskazań.
Młodzież podczas spotkania mieszka w miasteczku namiotowym. Przebieg "Golgoty Młodych" można śledzić na bieżąco na stronie www.golgotamlodych.pl.