Nowe zdjęcia satelitarne pokazują, że Korea Północna osiągnęła znaczny postęp w budowie eksperymentalnego atomowego reaktora lekkowodnego (ELWR), który może zwiększyć jej możliwości wytwarzania materiałów do produkcji broni nuklearnej - oceniają analitycy.
Zdjęcia wykonane przez satelitę 6 sierpnia pokazują, że reaktor został nakryty kopułą o szacowanej średnicy 21 metrów. Gotowa kopuła przez blisko rok spoczywała na ziemi obok powstającego reaktora. Prace nad ELWR wznowiono po kilkumiesięcznej przerwie.
"Nałożenie kopuły to znaczący postęp, ale może minąć kilka lat, nim reaktor zostanie ukończony i osiągnie pełny stan operacyjny" - uważa Allison Puccioni z tygodnika "Jane's Defence Weekly", specjalizującego się w problemach obronności i wojskowości.
Budowę reaktora ELWR rozpoczęto w 2010 roku na terenie największego północnokoreańskiego kompleksu nuklearnego Jongbion. Władze w Phenianie utrzymują, że ELWR ma wytwarzać energię elektryczną na wewnętrzne potrzeby kraju. Część ekspertów wskazuje jednak, że reaktor może zostać użyty do produkcji plutonu, używanego w broni jądrowej - pisze BBC.
David Albright i Christina Walrond z waszyngtońskiego Institute for Science and International Security ocenili niedawno, że do 2015 lub 2016 roku Korea Płn. może być w stanie znacząco zwiększyć produkcję wysoko wzbogaconego uranu oraz wznowić prace nad produkcją plutonu.
Według powszechnych szacunków Phenian zgromadził dotychczas wystarczającą ilość plutonu, by wyprodukować co najmniej sześć ładunków jądrowych - pisze "New York Times" w środowym wydaniu.
W 2003 roku Korea Płn. wystąpiła z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, zakazała też międzynarodowym inspektorom dostępu do swoich instalacji nuklearnych. Dotychczas poinformowała o przeprowadzeniu dwóch prób atomowych, w 2006 i 2009 roku.
W lutym bieżącego roku Phenian obiecał wstrzymać wzbogacanie uranu i wprowadzić moratorium na próby rakietowe i nuklearne w zamian za amerykańską pomoc żywnościową. Pomoc zawieszono jednak w marcu, gdy Północ przeprowadziła zakończony niepowodzeniem start rakiety. Według oficjalnej wersji miała ona wynieść na orbitę satelitę. Zachód podejrzewa jednak, że był to w istocie test rakiety dalekiego zasięgu.
Korea Płn. odmawia zamknięcia zakładów wzbogacania uranu, co uniemożliwia wznowienie rozmów sześciostronnych z udziałem obu państw koreańskich, USA, Chin, Rosji i Japonii. Do załamania się negocjacji doszło w 2008 roku.