Zakończyły się obrady Konferencji Zakonów Żeńskich w USA. Będzie dialog z Watykanem
Kard. Raymond Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, ustosunkował się do problemów narosłych wokół Konferencji w St. Louis. Nadzwyczajne posiedzenie konferencji przełożonych trwało od 7 sierpnia i zostało zwołane po tym, jak Stolica Apostolska 18 kwietnia b.r. wezwała zakonnice do przeprowadzenia reform. Zmiany, których zażądał Watykan, dotyczą poważnych odstępstw od doktryny Kościoła w takich kwestiach, jak aborcja, eutanazja, święcenia kobiet czy homoseksualizm.
Zdaniem kard. Burke, zakonnice deklarując otwarcie na dialog nie chcą jednak podjąć wiążących decyzji co do stawianych im przez Stolicę Apostolską konkretnych zarzutów związanych z poważnymi odstępstwami doktrynalnymi.
„Dla mnie sprawa jest dosyć prosta – stwierdził amerykański purpurat w wypowiedzi dla telewizji EWTN. – Siostry zakonne działają w określonych ramach wyznaczonych przez Wikariusza Chrystusa. Ponieważ ślubowały życie jak Chrystus, w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie, oznacza to, że chcą pójść za Chrystusem w ten bardzo konkretny sposób, by być źródłem inspiracji i umocnienia dla całego ludu Bożego – wskazał hierarcha. – Jak jednak w tym świecie konsekrowane zakonnice, które ślubowały szczególnie bliskie pójście za Chrystusem, mogą sprzeciwiać się temu, o co prosi Wikariusz Chrystusa? To jest sprzeczność! Możemy oczywiście analizować całą historię tej sprawy. Ale w tym momencie chodzi o powrót do prawdziwej natury życia zakonnego i o zaakceptowanie z wdzięcznością i pokorą tego, o co Ojciec Święty prosi przez swoich przedstawicieli, a więc o reformę organizacji. Jeśli się nie zreformują, to nie będą miały prawa do dalszego funkcjonowania. Wiele osób nie ma świadomości, że to Stolica Apostolska powołała Konferencję Zakonów Żeńskich. Dlaczego więc nie miałaby prawa powiedzieć teraz: «zobaczcie, ta organizacja nie spełnia już misji, do której została powołana»” – powiedział kard. Burke.
Większość sesji, w których uczestniczyło 900 sióstr, odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Oprócz dyskusji i refleksji nad kwietniowym postanowieniem Watykanu, zakonnice wysłuchały również kilku konferencji i wykładów. Na zakończenie zadeklarowały, że „Konferencja Zakonów Żeńskich w Stanach Zjednoczonych będzie kontynuowała dialog z Watykanem”.
Zakonnice nie chcą zaczynać rozmów od poruszania problemów doktrynalnych – oświadczyła ustępująca prezydent konferencji zakonów, s. Pat Farrell, franciszkanka. Liczą one, jak powiedziała, na „otwarty i uczciwy dialog, który doprowadzi do lepszego zrozumienia i do stworzenia możliwości, dzięki którym kobiety będą miały głos w Kościele”. S. Pat Farrell stwierdziła również, że przedstawicielki Konferencja Zakonów Żeńskich będą uczestniczyły w dialogu tak długo jak to możliwe, jednak w przypadku, gdy konferencja będzie „zmuszona do sprzeniewierzenia się integralności swej misji”, zakonnice będą ponownie debatowały.
Podczas spotkań modlitewnych odbywających się w ramach posiedzenia, uczestniczkom nieustannie przypominano, że ich organizacja znalazła się na rozdrożu. Powtarzano również, że nie powinny pozwolić, aby lęk i ustalone już kanony rozwiązań wzięły górę nad zaufaniem i kierownictwem Ducha Świętego.