Irlandzcy travellersi mieli niewolników

Sąd w Luton (południowa Anglia) skazał w czwartek małżeństwo irlandzkich travellersów - członków klanu Connors - na kary więzienia za pozbawienie wolności i zmuszanie do niewolniczej pracy osób bezdomnych i z uzależnieniami, w tym Polaków - podała Sky TV.

Irlandzcy travellersi podróżują przyczepami po całej Wielkiej Brytanii, prowadząc koczowniczy tryb życia.

Sprawa wyszła na jaw we wrześniu 2011 r. w wyniku policyjnej obławy na obozowisko Greenacres. Wśród 24 osób znajdujących się w różnych stadiach fizycznego i psychicznego wycieńczenia było dwóch Polaków, którym udzielono pomocy socjalnej. Trzech innych Polaków przebywało tam krótko i nie zdążyli jeszcze przystąpić do "pracy".

Za pozbawienie wolności osobistej dwóch mężczyzn, wykorzystywanie ich do niewolniczej pracy i ciężkie pobicie 34-letni James John Connors został skazany na 11 lat pozbawienia wolności. Jego żonie i równocześnie kuzynce, 31-letniej Josie, wymierzono karę czterech lat.

Jeden z "niewolników" był nałogowym alkoholikiem więzionym przez siedem lat. Connorsowie wzięli go z ulicy, gdy przymierzał się do popełnienia samobójstwa. Bito go, głodzono, nie miał ani jednego dnia wolnego i nigdy nie otrzymał wynagrodzenia za pracę.

Wielu poszkodowanych z obawy przez zemstą ze strony klanu Connorsów nie chciało świadczyć przeciw nim w sądzie.

"James John Connors uświadomił sobie, że w wielu miastach jest rezerwa taniej siły roboczej. Bezdomni i samotni, uzależnieni od nałogów i żebracy stali się dla niego potencjalnymi robotnikami, a na ich wyzysku chciał się wzbogacić" - podkreślił sędzia Michael Kay.

Mężczyźni byli zatrudnieni w firmie Connorsa i zmuszani do pracy przy asfaltowaniu i kładzeniu kostki chodnikowej od świtu do nocy przez sześć dni w tygodniu. W niedzielę Connors angażował ich do prac porządkowych na miejscu. Otrzymywali niewielkie racje żywnościowe. Zakwaterowani byli w przyczepach kempingowych na obozowisku zamieszkanym przez travellersów.

Styl życia irlandzkich travellersów nie różni się zasadniczo od stylu życia Romów, więc bywają z nimi utożsamiani (określenie "travellers", dosł. podróżny, jest potocznie używane także w odniesieniu do Romów, podróżujących taborami).

W prawie brytyjskim Romowie i "travellers" są dwiema odrębnymi mniejszościami etnicznymi. Pochodzenie irlandzkich koczowników nie jest do końca jasne; strzegą oni swego prawa do nomadycznego stylu życia. Ich liczebność w Wielkiej Brytanii ocenia się na 15-30 tys. Mieszkają też w Irlandii i USA.(PAP)

 

« 1 »