Polska partnerem Iraku

Minister Radosław Sikorski oraz Ministrowie Spraw Zagranicznych Szwecji Carl Bildt i Bułgarii Mikołaj Mładenow spotkali się z władzami Iraku. Poparli demokratyczne przemiany w tym kraju.

Minister Radosław Sikorski oraz Ministrowie Spraw Zagranicznych Szwecji Carl Bildt i Bułgarii Mikołaj Mładenow, podczas wspólnej wizyty w Iraku, 24 czerwca br. spotkali się w Bagdadzie z premierem kraju Nourim al-Malikim. Minister Radosław Sikorski dokonał także otwarcia placówki konsularnej w Irbilu - stolicy Autonomicznego Okręgu Irackiego Kurdystanu. To pierwsza wizyta ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, po podpisaniu umowy o partnerstwie i współpracy (Partnerships and Cooperation Agreement) pomiędzy UE a Irakiem.

Podczas rozmów Ministrowie wyrazili poparcie dla Iraku oraz podkreślili działania władz na rzecz demokratyzacji i modernizacji kraju. Zapewnili także, że chcą pozostać aktywnymi partnerami Iraku. Podkreślili potrzebę realizacji Umowy o Stowarzyszeniu. W ocenie Ministrów Irak pełni ważną rolę w regionie, szczególnie w związku z sytuacją w Syrii. Podczas rozmów podkreślono m.in. konieczność bliższej współpracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa regionu.

Ostatnim punktem wizyty w Iraku była stolica Autonomicznego Okręgu Irackiego Kurdystanu - Irbil. Ministrowie Radosław Sikorski, Carl Bildt oraz Mikołaj Mładenow spotkali się z prezydentem Massoudem Barzanim. Podczas wizyty w Irbilu Minister Radosław Sikorski wziął udział w inauguracji działalności polskiej Agencji Konsularnej ds. ekonomiczno-handlowych. Głównym zadaniem placówki będzie rozwój stosunków gospodarczych, w tym współpracy inwestycyjnej. Agencja będzie również realizowała tradycyjne zadania konsularne oraz te, dotyczące kształcenia Kurdów w Polsce i współpracy samorządów gospodarczych. Przygotowania do otwarcia placówki trwały ok. 2 lata.

Dzień wcześniej, 23 czerwca br., Ministrowie spotkali się w stolicy Iraku z Ministrem Spraw Zagranicznych tego kraju Hoshyarem Zebarim. W czasie pobytu w Bagdadzie rozmawiali również z wicepremierem ds. gospodarczych Hussainem Shahrestanim oraz Przewodniczącym Parlamentu Usamą Al-Nudzaifi. Minister Radosław Sikorski odbył ponadto spotkanie dwustronne z Ministrem Hoshyarem Zebarim, którego zaprosił do złożenia wizyty w Polsce.

Minister Radosław Sikorski zaznaczył, iż od czasu jego poprzedniej wizyty w Iraku w 2006 r., którą składał jeszcze jako Minister Obrony Narodowej, kraj odnotował widoczne postępy w wielu dziedzinach. Minister podkreślił znaczenie polsko - irackiej współpracy wojskowej (m.in. obecność Ministerstwa Obrony Narodowej Iraku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach), gospodarczej i edukacyjnej (np. zwiększenie liczby studentów irackich w Polsce). Minister Sikorski wskazał też na doświadczenia polskiej transformacji, z których skorzystać może Irak.

22 czerwca br. w ramach wspólnej wizyty roboczej, Ministrowie spotkali się w Bejrucie z prezydentem Libanu Michelem Suleimanem, przewodniczącym parlamentu Nabihem Berrim, wicepremierem Samirem Moukbelem i byłym premierem Fouadem Siniorą. Europejscy politycy zapewnili o konieczności zapewnienia jedności Libanu i zagwarantowania stabilizacji w regionie, szczególnie wobec możliwości rozszerzenia się konfliktu w Syrii na ten kraj.

Po powrocie z Iraku, 25 czerwca br. w Luxemburgu Ministrowie złożą przed Radą ds. Zagranicznych UE sprawozdanie z wizyty, która była przygotowana w koordynacji z Wysoką Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton.

 

 

« 1 »