Wykład biskupa gliwickiego poświęcony trosce Kościoła o zachowanie dziedzictwa kulturowemu oraz zwiedzanie pocysterskiego Zespołu Klasztorno–Pałacowego zakończył dwudniową sesję naukową „Muzeum kościelne w perspektywie zadań i trendów współczesnego muzealnictwa”.
Spotkanie muzealników i historyków sztuki odbywało się w Katowicach i Rudach Raciborskich.
Podczas drugiego dnia sesji uczestnicy odwiedzili śląskie muzea m.in. w Katowicach i Gliwicach. Następnie wszyscy udali się do Rud Raciborskich. Tę część spotkania rozpoczęła Eucharystia w miejscowej bazylice pod przewodnictwem ordynariusza gliwickiego, bpa Jana Kopca.
Biskup gliwicki podzielił się refleksjami dotyczącymi czterech obiektów w diecezji gliwickiej i opolskiej, które po przejęciu przez Kościół zostały odbudowane i odrestaurowane. Hierarcha przypomniał dzieje pałaców w Kamieniu Śląskim, Pławniowicach, opactwa cysterskiego w Rudach Raciborskich oraz ośrodka w Głuchołazach. Wszystkie obiekty odzyskały dawny blask dopiero po przemianach ustrojowych, kiedy zostały własnością diecezji. Hierarcha podkreślił, że zabytki nie są muzeami, ale zyskały nowe życie. Obiekty pełnią nowe role, znajdują się w nich ośrodki edukacyjno– formacyjno-rekolekcyjne, w dwóch (Kamień Śląski, Głuchołazy) prowadzona jest także rehabilitacja.
Spotkanie znawców sztuki zakończyło zwiedzanie Pocysterskiego Zespołu Klasztorno–Pałacowego w Rudach Raciborskich.
Dwudniowa sesja naukowa zainaugurowała obchody 30-lecia działalności Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.