UEFA nie dała akredytacji kapelanom

W ekumenicznej kaplicy na Stadionie Narodowym w Warszawie nie ma dyżurów duszpasterzy.

Powód? UEFA nie wydała potrzebnych akredytacji dla kapelanów. Na czas Euro 2012 kaplica jest dostępna jedynie dla zawodników, którzy mogą przyjść do niej na osobistą modlitwę. Dopiero po Mistrzostwach Europy w kaplicy mają odbywać się coniedzielne popołudniowe msze dla wszystkich.

Na czas Euro 2012 kaplica jest dostępna tylko dla zawodników, głównie ze względów na to jak została zorganizowana przestrzeń dla kibiców i VIP-ów. UEFA nie dała też akredytacji dla duszpasterzy, którzy mogliby dyżurować w kaplicy. – Obecnie, do końca mistrzostw, do kaplicy mogą zaglądać tylko zawodnicy, by się tam pomodlić indywidualnie – mówi w rozmowie z KAI ks. Hubert Walczyk, duszpasterz ds sportu diecezji warszawsko-praskiej i koordynator duszpasterskich inicjatyw na Euro 2012 w stolicy.

Dla kibiców otwarte są po praskiej stronie Warszawy wszystkie kościoły, a dla obcokrajowców wyznaczone świątynie, gdzie dyżurują księża, gotowi odpowiedzieć na grupowe prośby o Mszę w danym języku.

- Po pierwszym meczu Polska-Grecja, jeszcze zgłoszeń od obcokrajowców nie było, ale to zrozumiałe, Grecy to głównie prawosławni – mówi ks. Walczyk. Za to polscy kibice zamawiali już msze w intencji powodzenia polskiego zespołu na mistrzostwach, np. w katedrze św. Floriana. – Co ciekawe, takie intencje zgłaszają też starsze panie – mówi duszpasterz sportu.

Świeccy podchodzą również ze zrozumieniem do sportowych pasji duszpasterzy. – Przed Bożym Ciałem do zakrystii przyszła starsza pani, z pytaniem, czy w piątek, o godz. 18, czyli o godzinie rozpoczęcia meczu Polska-Grecja, będzie sprawowana Msza św. – wspomina ks. Walczyk. – Zadeklarowała, że choć ma zamówioną na tę mszę intencję, to chętnie ją przełoży, by księża mogli obejrzeć mecz – dodaje z uśmiechem, zaznaczając, że księża jednak odprawili Eucharystię.

W Warszawie przy ul. Żytniej w parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, w sobotnie wieczory czerwca sprawowane są Msze św. po rosyjsku. – Były już dwie takie Msze, ale jak na razie kibice rosyjscy się nie zjawili – mówi KAI ks. Henryk Martin, który prowadzi duszpasterstwo rosyjskojęzyczne. – W minionym weekendzie byli we Wrocławiu na meczy Rosja-Czechy, może w tym tygodniu będzie ich więcej – dodaje, zaznaczając, że Rosjanie w większości są prawosławnymi. Ale na Msze katolickie w języku rosyjskim przyszło już kilka osób. – Wiadomość rozeszła się i w ubiegłą sobotę mieliśmy nawet ministranta – mówi ks. Martin. Msze po rosyjsku sprawował on będzie jeszcze 16 i 23 czerwca o godz. 19.30, a po zakończeniu Euro - w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

W Warszawie Msze św. dla kibiców i sportowców zaplanowano m.in. w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze (w języku polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim) oraz w pallotyńskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie (m.in. po niemiecku).

Msze św. w języku francuskim sprawowane będą w każdą niedzielę o godz. 10.45 w dolnym kościele św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowiecka 61.

Dla rosyjskojęzycznych kibiców Msza św. sprawowana będzie od 2 do 23 czerwca w soboty o godz. 19.30 w parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, ul. Żytnia 1.

Dla Włochów Msze św. w ich języku sprawowane będą w parafia Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5 w każdą niedzielę czerwca o godz. 17.00 w dolnym kościele (sakrament pokuty: w niedzielę 16.00 - 17.00 i w środę od 16.00 - 18.00) oraz w parafii Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37 w dni meczów o godz. 12.00.

W języku hiszpańskim Msze św. w parafii Świętej Trójcy, ul. Solec 61 w każdą niedzielę o godz. 12.00 (przed Mszą Świętą możliwość skorzystania z sakramentu pokuty).

Dla angielskojęzycznych kibiców Msze św. w kościele pw. Opieki Św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi - Sióstr Wizytek, ul. Krakowskie Przedmieście 34 w soboty o godz. 9.00 i niedziele o godz. 13.00 (możliwość skorzystania z sakramentu pokuty)

Dyżury spowiedników (bez Mszy św.): kościół pw. Świętego Ducha (ojcowie Paulini), ul. Długa 3 w języku: francuskim, angielskim, włoskim - codziennie w godz. 9.00 - 12.00; 14.00 - 17.30 oraz w niedzielę podczas każdej Mszy Świętej. W parafii św. Barbary, ul. Nowogrodzka 51 w języku: włoskim i angielskim codziennie o godz. 6.30 - 8.30; 14.45 - 16.00; 17.45 - 19.00.

« 1 »
  • ja
    11.06.2012 23:36
    skandal
    doceń 0
  • Robionywkatolika
    12.06.2012 01:44
    "Marzenie proboszcza":...Ach, gDYBY TAK mozna bylo przeleciec z tacka po stadionie w czasie meczu... a gdyby tak mozna bylo przeleciec z tacka po stadionach na wszystkich meczach.... uchhh, achhh, ufff, ojjojojjj....
    doceń 0
  • Pankracy
    12.06.2012 12:31
    Modlitwy o wynik, to jak jakaś farsa. To tak, jak modlić się o wygraną gry hazardowe.
    doceń 4
  • Anonim (konto usunięte)
    14.06.2012 11:50
    Jesli prawda jest co pisze onet:

    http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/nieformalny-kapelan-kibicow-na-euro-2012-sodomici-,1,5160359,wiadomosc.html

    to moze to i lepiej?
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.