Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę w Łodzi udział w archidiecezjalnym Święcie Eucharystii, które było jednocześnie ukoronowaniem obchodów 25-lecia wizyty Jana Pawła II w tym mieście.
Mszy świętej przewodniczył najbliższy współpracownik papieża Benedykta XVI, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone, który również wygłosił homilię.
Archidiecezjalne Święto Eucharystii obchodzone jest w Łodzi od czerwca 1989 r. Jest pamiątką po wizycie Jana Pawła II w tym mieście w 1987 r. Każdego roku uroczystości odbywają się w drugą niedzielę czerwca.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się przed południem przed sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej. Uformowana tam procesja przeszła ulicami miasta na plac archikatedralny, gdzie przy ołtarzu polowym odprawiona została msza święta. W niedzielą po raz pierwszy zabrzmiał też dzwon "Serce Łodzi".
W trakcie mszy św. kard. Bertone przypomniał, że Łódź zajmowała szczególne miejsce na "mapie podróży Jana Pawła II". To właśnie w trakcie tej wizyty m.in. grupa dzieci przyjęła po raz pierwszy komunię świętą z rąk papieża. "Tamten dzień wszedł na stałe do historii łódzkiego kościoła" - mówił.
Kard. Bertone zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie człowiek jest zaabsorbowany codziennością, jej problemami i kłopotami i często nie rozpoznaje Chrystusa. "Przechodzą obok niego obojętnie, zapominają o jego zaproszeniu na niedzielne i świąteczne eucharystie. (...) W życiu wielu ludzi jawi się jako nieobecny" - powiedział.
Przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który mówił, że kościół ma do zaoferowania Europie "najcenniejsze dobro, jakiego nikt inny nie może jej dać". "Jest to wiara w Jezusa Chrystusa - źródło nadziei, które nigdy nie zawodzi" - mówił. Dlatego - jak powiedział - prawdziwy chrześcijanin, kochający Boga, nie może przeżywać niedzieli bez spotkania przy "stole eucharystii". Zachęcał wiernych, aby na nowo odkryli "piękno systematycznego uczestnictwa we mszy św." Według niego, jeśli wiara nie jest połączona z uczynkami, jest martwa sama w sobie.
Kard. Bertone odniósł się także do roli rodziny w życiu człowieka. To - jak mówił - w rodzinie ludzie dorastają, uczą się miłości do Boga i do drugiego człowieka, jak również do eucharystii. Tymczasem rodzina we współczesnym świecie napotyka na wiele zagrożeń. Dlatego dzisiejsze czasy wymagają od chrześcijan obrony rodziny, jej bogactwa i wartości.
Jan Paweł II odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 r. Była to jego trzecia pielgrzymka do Polski. Na papieża na płycie łódzkiego lotniska czekało ponad 1,2 mln pielgrzymów. Najważniejszym momentem mszy św., którą odprawił wówczas Jan Paweł II, była pierwsza komunia święta 1556 dzieci. Papież osobiście udzielił tego sakramentu 100 dzieciom.
Z lotniska Jan Paweł II pojechał do Pałacu Biskupów - siedziby łódzkiej kurii metropolitalnej. Tam zjadł obiad, miał też zaplanowany odpoczynek. Z pałacu udał się do katedry na spotkanie z przedstawicielami łódzkiej kultury i nauki. Kolejnym etapem pobytu papieża w Łodzi była wizyta w zakładach bawełnianych "Uniontex". Po raz pierwszy podczas dotychczasowego pontyfikatu Jan Paweł II spotkał się z pracownikami na terenie ich zakładu pracy.
Kardynał Tarcisio Bertone ma 78 lat. W czerwcu 1995 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Powierzył mu m.in. publikację trzeciej części tajemnicy fatimskiej. W październiku 2003 r. został ogłoszony kardynałem przez papieża Jana Pawła II. We wrześniu 2006 r. papież Benedykt XVI mianował kard. Bertone sekretarzem stanu, a w kwietniu 2007 r. kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego.
Dzwon "Serce Łodzi" jest "kontynuatorem" przedwojennego dzwonu zwanego łódzkim "Zygmuntem", który podczas II wojny światowej prawdopodobnie został przetopiony przez Niemców na potrzeby wojska. Kilka lat temu w Łodzi ruszyła społeczna zbiórka funduszy na jego odtworzenie. Ma rozbrzmiewać w wyjątkowych sytuacjach, związanych m.in. z wielkimi wydarzeniami historycznymi oraz uroczystościami kościelnymi, ale nie tylko katolickimi.