Mediolan - modelowa diecezja

Benedykt XVI wyląduje dziś na lotnisku Milano-Linate. To pierwsza jego wizyta w stolicy Lombardii.

Od rana nad stolicą Lombardii krążą helikoptery. Część ulic jest zamknięta, ograniczony ruch w mieście. Benedykt XVI po raz pierwszy odwiedzi stolicę mody, miasto św. Ambrożego. O diecezji mediolańskiej mówi się jako o najbardziej świętej we Włoszech. Diecezja-model – piszą tutejsze gazety. Ziemia lombardzka wydała na świat św. Karola Boromeusza (w mediolańskim Duomo spoczywają jego relikwie), tutaj św. Ambroży chrzcił św. Augustyna. Wreszcie to ziemia, która dała Kościołowi dwóch papieży, Piusa XII i Pawła VI. To diecezja gdzie urodziła się, żyła i oddała życie za swoje dziecko św. Joanna Beretta Molla.

Benedykt XVI przyjeżdża, by spotkać się z tysiącami uczestników Światowego Spotkania Rodzin. Oczekuje na niego Kościół w miniaturze: 98 przedstawicieli episkopatów świata, w tym 28 z Europy, 18 z Afryki, 22 z Ameryki i 14 z Azji. Są przedstawiciele Kościoła Oceanii. Uczestnicy ŚSR to przedstawiciele 158 krajów świata. W uroczystościach papieskich weźmie udział ponad milion osób.

Dzisiaj po uroczystościach powitania na lotnisku przez tutejsze władze, papież przejedzie do centrum miasta. O 17.30 spotka się z mediolańczykami na Piazza del Duomo, po czym będzie przewodniczył nieszporom w mediolańskiej katedrze. Po modlitwie przewidziano spotkanie z kard. Angelo Scolą, metropolitą Mediolanu. Wieczorem zaś papież pojedzie do słynnej La Scali, gdzie wysłucha koncertu operowego.

« 1 »

Z Mediolanu Joanna Bątkiewicz-Brożek

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 26/2024

30 czerwca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł

Dodatki specjalne