Blisko trzy czwarte Polaków (73 proc.) uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest co piąty badany, zaś 8 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z majowego sondażu TNS Polska.
W opinii zdecydowanej większości respondentów (70 proc.) polska gospodarka znajduje się w kryzysie, przy czym jedna piąta (22 proc.) uważa, że kryzys ten jest głęboki. Co czwarty badany (25 proc.) jest zdania, że gospodarka rozwija się, ale tylko nieliczni (1 proc.) określają ten rozwój jako dynamiczny.
Blisko połowa ankietowanych (46 proc.) spodziewa się, że w ciągu najbliższych trzech lat nastąpi pogorszenie materialnych warunków życia ludności w Polsce. Ponad jedna trzecia badanych (37 proc.) nie przewiduje zmian w tym zakresie, natomiast na poprawę liczy 13 proc. Polaków.
Według TNS, nastroje Polaków w maju nie zmieniły się znacząco. O 2 punkty proc. zwiększył się odsetek osób pesymistycznie oceniających kierunek, w jakim zmierzają sprawy w Polsce (z 71 od 73 proc.), natomiast odsetek osób z optymizmem patrzących na sprawy kraju zmniejszył się o 1 punkt proc. (z 20 do 19 proc.).
Jak wynika z badań TNS, o tym, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, respondenci są przekonani tym częściej, im lepiej są wykształceni (od 14 proc. wśród osób z wykształceniem podstawowym do 34 proc. z wykształceniem wyższym). O tym, że sprawy w Polsce idą w dobrą stronę, częściej niż inni, przekonani są również mężczyźni (23 proc. wobec 16 proc.), badani w wieku 30-39 lat (25 proc.) oraz mieszkańcy miast o liczbie przekraczającej 500 tys. (28 proc.).
Negatywne opinie, częściej niż ogół badanych, wyrażają czterdziestolatkowie (78 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym (79 proc.), a także mieszkańcy wsi (80 proc.).
Z przeprowadzonych analiz przez TNS wynika, że wraz ze wzrostem zainteresowania polityką wzrasta optymizm Polaków w odniesieniu do spraw jakie zachodzą w kraju. Wśród osób w ogóle nie interesujących się polityką pozytywne oceny wystawia 10 proc. badanych, w wśród tych, którzy tematem tym są zainteresowani - 37 proc.
Wśród osób pozytywnie oceniających kierunek zmian w Polsce częściej znajdują się również zwolennicy PO (61 proc.), osoby o poglądach lewicowych (27 proc.) i centrolewicowych (26 proc.).
Negatywne opinie o kierunku, w jakim zmierzają sprawy w Polsce, częściej niż inni, wyrażają osoby popierające PSL (89 proc.), zwolennicy PiS (87 proc.), osoby w ogóle nie interesujące się polityką (79 proc.) oraz badani o poglądach prawicowych (77 proc.)
Sondaż TNS Polska zrealizowano w dniach 10-13 maja tego roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.