Co z etyką mediów?

Czy istnieje etyka mediów, zastanawiali się uczestnicy 31. Sesji Kolbiańskiej, która odbyła się w poniedziałek 28 maja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu. Pretekstem była obchodzona w tym dniu 71. rocznica deportacji do KL Auschwitz św. Maksymiliana, założyciela klasztoru-wydawnictwa „Niepokalanów”.

Paneliści z Telewizji Polskiej, Gościa Niedzielnego, Dziennika Polskiego i ZakonuFranciszkanów.pl rozmawiali o różnych nieetycznych zachowaniach dziennikarzy, takich jak: manipulowanie, epatowanie złą wiadomością czy ukazywanie w pozytywnym świetle tego, co niegodziwe.

Zwracali uwagę na istnienie kodeksów etycznych, dokumentów Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu nt. etyki w mediach czy etycznych rad mediów. Twierdzili jednak, że to nie wystarcza, jeśli właściciel, szef, wydawca czy sam dziennikarz nie będą mieli "kręgosłupa moralnego", jeśli sami nie będą odróżniać dobra od zła.

Dziennikarze z Małopolski i Śląska wskazywali również na inne źródła nieetycznych zachowań reporterów. Wśród nich wymieniali: pośpiech, pogoń za sensacją, chęć zysku za wszelką cenę czy pogarszanie się warsztatu dziennikarskiego.

Red. Violetta Bratuń, red. Grażyna Starzak, red. Franciszek Kucharczak i o. red. Jan Maria Szewek OFMConv zgodnie stwierdzili, że jedną z metod zabezpieczenia się przed zmanipulowaniem wypowiedzi przez nieetycznego dziennikarza jest korzystanie z różnych źródeł informacji i porównywanie ich.

„Przysłowie chińskie mówi: 'Bój się człowieka, który w życiu przeczytał tylko jedną książkę'. A ja mówię: 'bój się człowieka, który korzysta tylko z jednego medium i przez jego pryzmat patrzy na świat'” – powiedział franciszkanin.

Panel poprzedziły dwa wystąpienia o. dra Piotra Cubera OFMConv – kustosza Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia i publicysty Gościa Niedzielnego red. Franciszka Kucharczaka.

Pierwszy mówił na temat ewangelizowania realizowanego przez św. Maksymiliana Marii Kolbego za pośrednictwem mediów, a drugi – o roli mediów w kształtowaniu systemów wartości.

Na zakończenie konferencji odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego „The Labyrint” w reżyserii Jasona A. Schmidta i Rona Schmidta. Obraz opowiada o byłym więźniu KL Auschwitz, Marianie Kołodzieju i jego ekspozycji rysunków na temat gehenny obozowej. Wystawa na co dzień znajduje się w podziemiach franciszkańskiej świątyni w Harmężach k. Oświęcimia.

Przed dzisiejszą sesją naukową jej uczestnicy nawiedzili celę śmierci św. Maksymiliana w KL Auschwitz, złożyli tam kwiaty i modlili się. Wczoraj to samo uczynił prowincjał krakowskich franciszkanów o. Jarosław Zachariasz z braćmi i Misjonarkami Niepokalanej Ojca Kolbego.

31. Sesję Kolbiańską zorganizowali Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Urząd Miasta Oświęcim i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu im. rtm. W. Pileckiego.

« 1 »
TAGI: