W wieku 106 lat i dwóch miesięcy zmarł w Nicei najstarszy biskup Kościoła katolickiego na świecie, Antoine Nguyễn Văn Thiện, w latach 1960-68 ordynariusz diecezji Vinh Long w Wietnamie. Od 1985 r. mieszkał w diecezji nicejskiej, w której był kanonikiem honorowym katedry. W tej świątyni odbędą się uroczystości pogrzebowe wietnamskiego hierarchy.
Przyszły biskup urodził się 13 marca 1906 r. w mieście Cái Cồn na terenie diecezji Cân Tho w Wietnamie Południowym. Święcenia kapłańskie przyjął 20 lutego 1932 r., po czym pracował w swej rodzimej diecezji. 24 listopada 1960 bł. Jan XXIII mianował go biskupem południowowietnamskiej diecezji Vinh Long; sakry udzielił mu 22 stycznia następnego roku jego poprzednik na tym stanowisku, abp Pierre Martin Ngô Đình Thục – starszy brat wieloletniego dyktatora Wietnamu Południowego, Jeana-Baptiste Ngô Đình Diệma.
Bp Nguyễn Văn Thiện uczestniczył w czterech sesjach Soboru Watykańskiego II. Fakt, że jego konsekratorem był kontrowersyjny arcybiskup, z czasem sympatyzujący najpierw z lefebrystami, a następnie z sedewakantystami (uważającymi, że obecnie nie ma prawowiernego papieża), rzutował też na jego dalsze losy. Jako „człowiek arcybiskupa” w 1968 r. musiał ustąpić ze swego stanowiska. Papież Paweł VI mianował go wówczas biskupem tytularnym Hispellum.
Wkrótce potem bp Nguyễn Văn Thiện wyjechał do Europy i zamieszkał we Francji, a od 2003 r. przebywał w domu księży emerytów.
W styczniu ub.r. obchodził półwiecze biskupstwa, a w lutym br. – niezwykle rzadki jubileusz osiemdziesięciolecia kapłaństwa.
Po śmierci bp. Nguyễna Văn Thiệna pierwsze miejsce na liście najstarszych biskupów Kościoła katolickiego zajmuje ordynariusz Pjongjangu (Phenianu) w Korei Północnej, bp Francis Hong Yong-ho, którego 105. rocznica urodzin przypadła 12 października. Był on prześladowany przez władze komunistyczne, po raz pierwszy aresztowano go w 1949 r. W 1962 r. uczestniczył w pierwszej sesji Soboru Watykańskiego II, jednak po powrocie do kraju słuch o nim zaginął. Przypuszcza się, że – tak jak większość katolików w Korei Północnej – zmarł on w obozie reedukacyjnym. Jednak wobec braku dowodów śmierci, jego nazwisko nadal figuruje w watykańskim roczniku „Annuario Pontificio” z adnotacją: „zaginiony”. Wobec formalnie obsadzonej stolicy biskupiej, papież mianuje jedynie administratorów apostolskich Phenianu, którymi są kolejni metropolici Seulu w Korei Południowej.
Faktycznie więc najstarszym biskupem Kościoła katolickiego jest obecnie 102-letni bp Géry Leuliet, emerytowany ordynariusz Amiens we Francji.