Uroczystą Mszą św. w katedrze w Trewirze rozpoczęła się w piątek pierwsza w tym wieku pielgrzymka do Świętej Tuniki przechowywanej w miejscowej katedrze. Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet, specjalny wysłannik papieża Benedykta XVI.
Święta Tunika w katedrze w Trewirze PAP/EPA/OLIVER DIETZE
Legenda mówi, że szatę, o którą żołnierze rzymscy rzucili los przed rozpoczęciem drogi krzyżowej na Golgotę, przywiozła w 326 r. z Jerozolimy do Trewiru cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego i podarowała ją Kościołowi.
Współcelebransami dzisiejszej liturgii w Trewirze byli kardynałowie i biskupi z Niemiec i zagranicy, wśród nich biskup Trewiru, Stephan Ackermann, nuncjusz apostolski w Niemczech, abp Jean-Claude Perriset, kardynałowie Joachim Meisner z Kolonii i Reinhard Marx z Monachium, który jeszcze jako biskup Trewiu, przed pięcioma laty ogłosił obecną pielgrzymkę do Świętej Tuniki.
Obecni byli też przedstawiciele życia politycznego z premierem Nadrenii-Palatynatu, Kurtem Beckiem i premierem Zagłębia Saary, panią Annegret Kramp-Karrenbauer. Kościół Ewangelicki Nadrenii, na terenie której leży Trewir, reprezentowała duchowna Barbara Rudolph. Uroczystość była transmitowana na żywo przez niemiecką telewizję lokalną SWR.
Organizatorzy liczą, że w ciągu miesiąca (od 13 kwietnia do 13 maja) relikwię Świętej Tuniki adorować będzie ponad pół miliona pielgrzymów. Pielgrzymka odbywa się dokładnie w 500. rocznicę pierwszego pielgrzymowania do Świętej Szaty (niem. Heilige Rock) i w 16 lat po dotychczas ostatniej. Spotkanie pielgrzymów, do udziału w którym diecezja Trewir zaprosiła Kościół Ewangelicki Nadrenii, odbywa się pod hasłem: „I połącz to, co jest podzielone”.
Pielgrzymkowy program obchodów jest zarówno bogaty w wydarzenia o charakterze duchowym, jak i kulturalnym. Jak zauważył na konferencji prasowej biskup Trewiru, Stephan Ackermann, mimo protestanckiego dystansu do relikwii, pielgrzymka ma także wymiar ekumeniczny.
Duchowym centrum jest katedra. Święta Szata ustawiona jest przed głównym ołtarzem w skrzyni z cedrowego drzewa, zabezpieczonej szklaną szybą. Relikwia pokazywana jest publicznie tylko przy okazji pielgrzymek do Świętej Szaty. Obecna jest 20. z kolei i pierwszą w tym stuleciu. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 1512 r., a trzy ostatnie miały miejsce we latach 1933, 1959 i 1996.
Podczas ostatniego nawiedzenia w 1996 r. po raz pierwszy obecni byli przedstawiciele Kościoła ewangelickiego oraz 10 spośród 11 wyznań należących do Wspólnoty Kościołów Chrześcijańskich z południowo-zachodniego regionu Niemiec. Od tego czasu w corocznych Dniach Świętej Szaty jest także obchodzony Dzień Ekumeniczny.
Tunika, sporządzona bez użycia nici, jest uznawana za symbol jedności chrześcijaństwa. Autentyczności tej relikwii, utożsamianej z tuniką należącą do Jezusa, nie potwierdzili dotychczas naukowcy, choć – ich zdaniem – tkanina pochodzi istotnie z pierwszych wieków po Chrystusie. W tradycji trewirskiej Święta Szata związana jest z rzymską cesarzową, św. Heleną, której syn Konstantyn Wielki rezydował na początku IV w. właśnie w Trewirze.
Legenda głosi, że Helena znalazła Świętą Szatę podczas podróży do Ziemi Świętej i ofiarowała ją synowi. Pierwsze dokumenty, mówiące o obecności Szaty w tym niemieckim mieście pochodzą z początku XII w. Wtedy to, 1 maja 1196 r., relikwię wmurowano w nową nawę miejscowej katedry.
Na całym świecie czci się ok. 20 relikwii Świętej Szaty; wiele z nich uchodzi za fragmenty tkaniny z Trewiru. Tunika przechowywana w trewirskiej katedrze ma 1,47 m długości i 1,58 m szerokości.