Kapłaństwo nie jest zawodem, lecz powołaniem do służby na rzecz człowieka, Kościoły zaś nie są przedsiębiorstwami ani organizacjami pożytku publicznego czy stowarzyszeniami świeckimi - piszą polscy biskupi w wydanym w środę oświadczeniu.
Biskupi polscy wyrażają w nim swoje stanowisko w sprawie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu ze stycznia tego roku. Trybunał uznał za pogwałcenie prawa do stowarzyszania się (art. 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) odmowy rejestracji w 2008 r. związku zawodowego duchownych i wiernych świeckich Kościoła prawosławnego w Rumunii przez sąd w tym kraju. Jako powód sąd podał brak zgody władz rumuńskiego Kościoła prawosławnego na założenie takiego związku.
W przekazanym PAP oświadczeniu biskupi zwracają uwagę, że "wolność religijna jest chroniona przez Europejską Konwencję Praw Człowieka zapewniającą wewnętrzną autonomię Kościołów i wspólnot religijnych". W sposób szczególny - jak podkreślają hierarchowie - odnosi się ona do istniejących relacji pomiędzy duchownymi i ich kościelnymi zwierzchnikami. "Istota tych wzajemnych odniesień oparta jest na świadomym i dobrowolnym przyjęciu praw i obowiązków, wynikających z przynależności do danej wspólnoty" - czytamy w oświadczeniu.
"Kapłaństwo nie jest zawodem, lecz powołaniem do służby na rzecz człowieka. Kościoły zaś nie są przedsiębiorstwami ani organizacjami użytku publicznego czy stowarzyszeniami świeckimi. Kierują się one własnym prawem, a cel ich działalności przekracza czysto ludzkie wymiary, które nie stoją jednak w sprzeczności z dobrem wspólnym. Wyjątkowy charakter Kościołów i wspólnot religijnych nie może być negowany bądź też arbitralnie zmieniany przez państwo lub przez międzynarodowe instytucje. Europejski Trybunał Praw Człowieka powinien w swoich orzeczeniach szanować i bronić, w imię wolności religijnej, tej delikatnej sfery współżycia społecznego" - napisali biskupi w oświadczeniu.
Konferencja Episkopatu Polski zwraca uwagę, że w latach 50. i na początku lat 60. XX wieku władze komunistyczne Polski wielokrotnie naruszały zasadę autonomii Państwa i Kościoła. W tym okresie, przy współudziale ówczesnych władz polskich, zarejestrowano ruch tzw. księży postępowych, współdziałający ze stowarzyszeniem katolików świeckich PAX, działającym także poza Kościołem. Biskupi polscy przypominają te fakty, widząc pewną analogię ingerowania struktur europejskich w autonomię Państwa i Kościoła - w tym wypadku na terenie Rumunii - napisano w oświadczeniu.
Prezydium Konferencji Episkopatu Polski tworzą: przewodniczący KEP abp Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak.