Biohazard, Kult i Illusion to kolejne kapele, które zagrają na tegorocznym rockowisku w Jarocinie, zaplanowanym na lipiec.
Wcześniej agencja podała nazwy trzech innych zespołów, która także zagrają w Jarocinie w tym roku. Są to Against Me, TZN Xenna i Lipali.
Biohazard zagra na rockowisku jedyny w Polsce koncert. Grupa powstała w 1988 r. w Nowym Jorku, na Brooklynie. Formacja była jednym z pierwszych zespołów, które łączyły w swojej muzyce elementy hip-hopu, hardcore'u i metalu. Na początku 2012 r. ukazał się album kapeli pt. "Reborn in Defiance".
Kult zagra w Jarocinie jedyny koncert związany z trzydziestoleciem istnienia. "Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego lata nie tylko w Jarocinie, ale na całej polskiej mapie festiwalowej" - zapowiadają organizatorzy. W dyskografii Kultu do najważniejszych należą albumy "Posłuchaj To Do Ciebie", "Spokojnie", "Tata Kazika", "Ostateczny Krach Systemu Korporacji".
Illusion powstał w 1992 r. z inicjatywy Tomka "Lipy" Lipnickiego, Jurka "Jerry'ego" Rutkowskiego i Pawła Herbascha. Rok później wystąpił w Jarocinie. Po siedmiu latach działalności i wydaniu pięciu płyt zespół zagrał w Gdańsku pożegnalny koncert. W ubiegłym roku formacja Illusion wznowiła jednak działalność koncertową i z okazji swojego 20-lecia zdecydowała się zagrać trasę koncertową, m.in. w Jarocinie.
Zgodnie z podpisaną umową, oficjalnym partnerem i współorganizatorem tegorocznego festiwalu w Jarocinie jest Jarociński Ośrodek Kultury, który będzie organizatorem konkursu kapel amatorskich Rytmy Młodych, odbywającego się w ramach festiwalu. Znane są też koszty imprezy, które oszacowano na 1,5 mln zł. Miasto z własnego budżetu dołoży do imprezy 340 tys. zł.
Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa. W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych.
Podczas festiwalu w 1994 r. doszło do starć z policją; imprezę zawieszono i przywrócono dopiero w 2005 r. pod nazwą Jarocin Festiwal. Co roku latem przyjeżdża do Jarocina około 10 tys. fanów rocka.