Kupuj na raty! Promocja: kredyt „zero procent”! Darmowy kredyt! – kuszą sprzedawcy. Czy to sposób na tanie zakupy, czy oferta dla naiwnych?
Pytajmy, zanim podpiszemy umowę
Izabela Dąbrowska, prawnik Federacji Konsumentów
– Osob Joanna Jureczko-Wilk y starsze, które nie mają na co dzień styczności z nowymi produktami finansowymi, najczęściej nie rozumieją zasad ich funkcjonowania. Dotyczy to zarówno typowych produktów bankowych (np. karta kredytowa, kredyt odnawialny), jak i produktów bardziej skomplikowanych (np. funduszy inwestycyjnych). Brak edukacji w zakresie produktów finansowych często prowadzi do błędów polegających w głównej mierze na zawarciu umowy przez konsumenta niezgodnie z potrzebą, a także na używaniu samego produktu niezgodnie z umową. Osoby starsze często mylą fundusze inwestycyjne z lokatą. Dlatego przede wszystkim powinny wiedzieć, z jakim produktem mają do czynienia i czy na pewno jest on tym, czego szukają. Drugim podstawowym błędem nie tylko seniorów jest nieczytanie umów. Klienci darzą pracowników banków czy innych instytucji finansowych wyjątkowym zaufaniem i przez to tracą czujność. Muszą zdawać sobie sprawę, że w przypadku nietrafionych decyzji oni sami będą ponosili ich konsekwencje. Powinni więc czytać umowy, ale również wszelkie regulaminy, załączniki, cenniki, oświadczenia do nich dołączone. Muszą wiedzieć i rozumieć, co podpisują. Może to być trudne w sklepie czy w banku, dlatego warto przed podpisaniem czegokolwiek zabrać dokumenty do domu, dać je do przeczytania rodzinie czy znajomym. Można poprosić o pomoc w zrozumieniu umowy w studenckich poradniach prawnych, organizacjach konsumenckich, u miejskich rzeczników konsumenta – czy dana umowa jest korzystna, czy nie zawiera jakichś haczyków. Niestety, najczęściej zgłaszają się do nas osoby, które już podpisały umowę, a potem doświadczyły jej niekorzystnych zapisów i poczuły się oszukane. Jeśli minął termin, w którym można odstąpić od umowy sprzedaży, umowy kredytu, a umowa nie jest zgodna z oczekiwaniami konsumenta, z prawnego punktu widzenia niewiele już możemy zrobić. Negocjujemy z podmiotami tych umów, ale rzadko udaje się uzgodnić korzystniejsze dla klienta rozwiązanie.
Uwaga! Konkurs!
Przeczytaj uważnie tekst z cyklu „Finanse seniora”, a następnie odpowiedz na dwa proste pytania zamieszczone na str. 3
tego wydania „Gościa Niedzielnego”. Najwytrwalsi uczestnicy konkursu, którzy odpowiedzą na pytania do wszystkich ośmiu odcinków cyklu „Finanse seniora”, wezmą udział w losowaniu nagrody specjalnej.
Joanna Jureczko-Wilk
Mamy przyjemność ogłosić zdobywców nagród specjalnych w konkursie "Finanse seniora"
Spośród licznych uczestników konkursu, którzy odpowiedzieli na wszystkie pytania zadawanie w ośmiu kolejnych numerach "Gościa Niedzielnego" nagrody specjalne otrzymują:
1. Justyna Mikulska z Wojnicza k. Tarnowa
2. Krystyna Nawrocka ze Słupska
3. Konrad Szałański z Płocka
Nagrody specjalne to m. in. skórzane portfele z licznymi przegródkami na karty do Państwa rachunków bankowych oraz srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 20 zł „Beatyfikacja Jana Pawła II”, ufundowane przez Narodowy Bank Polski. Serdecznie gratulujemy laureatom!
Lista wszystkich laureatów została opublikowana w "Gościu Niedzielnym" nr 12/2012.
Bardzo wielu z Państwa przesyłało swoje odpowiedzi na konkurs regularnie co tydzień. Żałujemy, że nie możemy docenić wszystkich wiernych czytelników cyklu "Finanse seniora". Mamy jednak nadzieję, że nagrodą pocieszenia jest dla wszystkich Państwa wiedza zdobyta podczas lektury poszczególnych odcinków. Być może przyczyni się ona w najbliższej przyszłości do podjęcia trafnych decyzji finansowych, które zaowocują poprawą stanu Państwa budżetów domowych. Serdecznie tego życzymy!
Redakcja "Gościa Niedzielnego"
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.