Silny mróz spowodował, że zamarzła Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Lód pokrył jezioro dość późno, bo na Suwalszczyźnie długo oczekiwano na zimę - poinformowała PAP dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska. MSW przypomina, by zwracać uwagę na bezdomnych - ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło osiem osób.
Jezioro Hańcza zamarza najpóźniej ze wszystkich jezior w północno-wschodniej części Polski. Zwykle lód pokrywa jezioro w pierwszej połowie stycznia. W niektórych latach w ogóle na jeziorze nie było lodu. W ubiegłym roku zima przyszła prędko i Hańcza zamarzła już w połowie grudnia. W tym roku - z kolei dopiero na początku lutego. "Skoro jezioro Hańcza stoi skuta lodem to oznacza, że zima jest w pełni i to ostra zima" - powiedziała Świerubska.
Na Suwalszczyźnie od tygodnia panują duże mrozy. W ciągu dnia jest ok. 20 stopni mrozu, w nocy blisko minus 30 stopni Celsjusza. Na Suwalszczyźnie długo jednak zimy nie było. Do połowy stycznia temperatury były dodatnie, padał deszcz. To rzadko spotykane w tej części Polski nazywanej polskim biegunem zimna.
Jezioro Hańcza położone jest na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną, jako rezerwat przyrody. Jego głębokość wynosi według różnych danych: 108,5 m,111,5 lub 113 m. Ma powierzchnię 304 hektarów Jest to jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie. Wody jeziora Hańcza są bardzo czyste.
Ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło osiem osób; od 27 stycznia, gdy temperatura spadła znacznie poniżej zera zamarzło w sumie 45 osób - dowiedziała się w sobotę PAP w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. MSW ponownie przypomina, aby stale informować służby o osobach, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu. Pamiętajmy, że nasz telefon na numer 112 lub 997 może uratować komuś życie.
"W trakcie silnych mrozów należy zwracać uwagę na osoby, które przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach: m.in. pustostanach, piwnicach czy ogródkach działkowych. W tym okresie na szczególną uwagę zasługują także osoby starsze i samotne" - powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Funkcjonariusze m.in. policji sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Osoby te są za każdym razem informowane o możliwości skorzystania z pomocy ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek.
"Stale ponawiany jest także apel strażaków o prawidłowe korzystanie z urządzeń grzewczych i gazowych. Niesprawdzane i nieczyszczone piecyki gazowe, mogą doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Pamiętajmy, aby do ogrzewania pomieszczeń używać tylko urządzeń, które posiadają atesty. Jakiekolwiek zasłanianie czy zaklejanie przewodów wentylacyjnych może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla" - podkreślił Woźniak. Ostatniej doby podtruciu uległy 24 osoby, a dwie osoby zmarły z tego powodu. Od początku lutego 130 osób podtruło się tlenkiem węgla, a w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 6 osób.
W piątek premier Donald Tusk poinformował, że po rozmowach z wojewodami oraz szefostwem straży pożarnej, w związku z mrozami zwrócił się o zawieszenie rygoru przyjmowania do noclegowni i ogrzewalni tylko osób trzeźwych. "Największym dramatem jest sytuacja osób bezdomnych - mówię tu o wychłodzeniach" - powiedział Tusk. Poinformował o uruchomieniu dla nich dodatkowych ogrzewalni.
W czwartek w siedzibie MSW odbyła się wideokonferencja z udziałem ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego, ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, komendanta głównego policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego, zastępcy komendanta Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusza Skulicha oraz 16 wojewodów. Jak poinformowała rzeczniczka MSW, wojewodowie zapewnili w trakcie rozmowy z ministrami, że służby miejskie oraz instytucje podległe samorządom są przygotowane i cały czas niosą pomoc wszystkim osobom potrzebującym wsparcia w okresie silnych mrozów.
Na terenie całego kraju działają noclegownie, dając bezpieczne schronienie przed mrozami wszystkim osobom bezdomnym. Na bieżąco wydawane są także ciepłe posiłki. Działa także bezpłatny numer infolinii 987, pod którym można uzyskać praktyczne informacje, m.in. gdzie w pobliżu znajdują się schroniska, jadłodajnie, punkty pomocy medycznej.
PAP/Andrzej Hrechorowicz