Śląsk w "Opowieściach Nieobecnych"

Unikalny audioprzewodnik po żydowskim dziedzictwie Górnego Śląska przygotowała fundacja "Brama Cukermana"

Z inicjatywy Fundacji „Brama Cukermana” z Będzina powstał unikalny audioprzewodnik po żydowskim dziedzictwie w miastach Województwa Śląskiego. Publikacja zatytułowana „Opowieści Nieobecnych” to 64 słuchowiska opowiadające o historii i dziedzictwie Żydów w miastach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Fundacja „Brama Cukermana” przygotowała jednocześnie jedyny w swoim rodzaju i prawdopodobnie jedyny tego typu w Polsce, szlak opowiadający historię lokalnych społeczności żydowskich. Mówi Karolina Jakoweńko z Fundacji „Brama Cukermana”, inicjatora projektu.



Wielowiekowa chrześcijańsko-żydowska koegzystencja na terenie Śląska została przerwana w latach 30-tych XX wieku. Projekt, w swoim wymiarze edukacyjnym, jest jedną z wielu prób przywracania i podtrzymywania pamięci o dawnych sąsiadach.

Prace na audioprzewodnikiem trwały ponad pół roku. W projekt zaangażowani byli naukowcy, badacze historii Żydów, a także muzycy i artyści.

Wszystkich utworów można słuchać „online” na stronie www.opowiescinieobecnych.org lub pobrać na swój odtwarzacz mp3, by następnie udać się na spacer, po: Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu, Zabrzu oraz Żarkach. Wszystkie audioprzewodniki udostępnione są na licencji Creative Commons, czyli całkowicie bezpłatnie.

« 1 »