Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych protestuje przeciwko działaniom rządu "zmierzającym do podpisania kontrowersyjnej i odrzucanej przez społeczeństwo międzynarodowej umowy ACTA". Stanowisko w tej sprawie OPZZ przesłało PAP w środę.
"Na temat ACTA, umowy powstałej w wyniku lobbingu wielkich koncernów, wypowiedziało się już wielu ekspertów specjalizujących się w obronie praw obywatelskich i praw autorskich podkreślając, że umowa stanowi zagrożenie nie tylko dla użytkowników internetu, ale także dla produkcji leków generycznych. OPZZ pragnie podkreślić, że tryb pracy nad przyjęciem ACTA, zaprezentowany przez rząd, jest niedopuszczalny" - czytamy w piśmie.
Zdaniem OPZZ, jawne "odrzucanie głosu społeczeństwa obywatelskiego" i przesłanie dokumentu do konsultacji "wyłącznie wybranej grupie organizacji, które lobbowały tylko w swoim interesie" to działania sprzeczne z ideą demokracji.
"OPZZ od wielu miesięcy informuje o łamaniu dialogu społecznego przez rząd - nie zbiera się Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych, ponieważ jej działania są blokowane przez premiera. Każdy sprzeciw związków zawodowych, także wycofanie się z zespołów Trójstronnej Komisji, jest kwitowany mianem +roszczeń+ i ośmieszany. W przypadku ACTA premier manifestuje tę samą arogancję w stosunku do protestującego społeczeństwa, celowo wprowadzając w błąd opinię publiczną i każdy sprzeciw nazywając 'szantażem'" - podkreślają związkowcy.
Domagają się również "rzetelnego i jawnego" procesu konsultacji, jak również "obrony polskiego społeczeństwa przed skutkami międzynarodowych umów, które chronią prawa koncernów ponad obywatelami. "Domagamy się realizacji zasad dialogu społecznego i dialogu obywatelskiego" - zaznaczają autorzy pisma.
ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to międzynarodowa umowa handlowa dotycząca zwalczania handlu towarami podrobionymi i walki z naruszeniami własności intelektualnej. Do porozumienia, zainicjowanego w 2006 r. przez USA i Japonię, przystąpiło osiem państw wysoko rozwiniętych, wkrótce ma dołączyć do niego UE. Polski rząd przyjął już uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania. Planowane przystąpienie Polski do umowy wywołało protest internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych.