Posłowie PiS zapowiedzieli w czwartek przygotowanie wniosku o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu. Ma to związek z nieprzyznaniem TV Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym.
W sprawie koncesji dla TV Trwam KRRiT podtrzymała swoją ubiegłoroczną decyzję. Opowiedziało się za tym czterech członków KRRiT, jeden - Stefan Pastuszka - wstrzymał się od głosu. PiS przygotowuje obecnie wniosek do TS i analizuje, czy będzie on dotyczył wszystkich członków Krajowej Rady, czy tylko tych, którzy byli przeciwko przyznaniu koncesji.
Elżbieta Kruk (PiS) z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu mówiła w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że poza działaniami, które posłowie PiS już podjęli, m.in. wnioskami o posiedzenia sejmowych i senackich komisji kultury w sprawie koncesji dla TV Trwam, przygotowane zostaną wnioski do TS.
"Uznajemy, że doszło do łamania i nierealizowania obowiązków konstytucyjnych przez członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - argumentowała Kruk.
Senator PiS Jan Maria Jackowski ocenił z kolei, że przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak podczas środowego posiedzenia senackiej komisji kultury "nie był w stanie przekonująco odpowiedzieć na stawiane pytania i lansował tezę, że Fundacja Lux Veritatis (właściciel TV Trwam) ma słabe finansowanie i nie spełnia gwarancji finansowych, aby udźwignąć projekt, jakim jest nadawanie cyfrowe".
Według Jackowskiego ma miejsce dyskryminacja "polegająca na tym, że próbuje się wykluczyć społeczność ludzi wierzących". Przedstawiciele PiS przygotowują też wniosek o kontrolę w tej sprawie do Najwyższej Izby Kontroli.
Jak podkreślili przedstawiciele PiS, do przygotowania wniosku do TS skłoniło ich właśnie środowe posiedzenie senackiej komisji kultury. Podczas niego przewodniczący KRRiT tłumaczył, że decyzja Rady o nieprzyznaniu koncesji dla TV Trwam na nadawanie na multipleksie cyfrowym była podyktowana tylko względami ekonomiczno-finansowymi.
W czwartek na ten temat rozmawiać będzie sejmowa Komisja Kultury.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w ubiegłym roku nie przyznała fundacji Lux Veritatis koncesji dla Telewizji Trwam na nadawanie programu na multipleksie cyfrowym. We wtorek KRRiT - po rozpatrzeniu odwołania fundacji - podtrzymała swoją decyzję. Teraz nadawca może odwołać się do sądu administracyjnego.
We wtorek KRRiT przypomniała, że jej decyzja o nieprzyznaniu Fundacji Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 r.) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja ma koncesję na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą indywidualnych anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV, czy Superstacja.