W 2011 r. o siedem proc. spadła liczba żołnierzy, których sprawy wojskowa prokuratura i żandarmeria skierowały do sądów - poinformował w środę MON. Najczęściej wojskowym zdarzają się przestępstwa przeciwko mieniu oraz opuszczenia jednostek wojskowych.
Z danych Naczelnej Prokuratury Wojskowej, które udostępnił resort obrony, wynika, że w 2011 r. zakończono postępowania przygotowawcze wobec 725 wojskowych sprawców przestępstw. W 2010 r. takich osób było 782.
Przez cały ub.r. wojskowa prokuratura i Żandarmeria Wojskowa wszczęły i zakończyły (łącznie ze sprawami rozpoczętymi wcześniej) ok. 2,4 tys. postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa. W 2010 r. takich postępowań było nieco ponad 2,5 tys.
"Spadek przestępczości w wojsku to wynik wszechstronnej profilaktyki, poprawiania sposobów zarządzania i nadzoru przez odpowiednich przełożonych oraz doskonalenia prawa i procedur kontrolnych na wszystkich szczeblach" - ocenił w rozmowie z PAP rzecznik MON Jacek Sońta.
Z danych NPW wynika, że spada przestępczość wśród oficerów (114 sprawców przestępstw w 2011 r. wobec 137 rok wcześniej) i podoficerów (214 sprawców, o 46 mniej niż w 2010 r.). Wzrosła natomiast liczba szeregowych, którzy złamali prawo - w ub.r. było ich 339 (rok wcześniej 292).
Skierowaniem aktu oskarżenia do sądu w 2011 r. zakończyło się ok. 62 proc. postępowań wobec wojskowych (przez cały 2010 r. w ten sposób prokuratura zakończyła prawie 75 proc. spraw). Wobec ponad jednej trzeciej sprawców (36,6 proc.) prokuratura wystąpiła z wnioskiem o warunkowe umorzenie. Pojedyncze sprawy przekazano do cywilnej prokuratury.
Prawie jedna trzecia przestępstw popełnionych przez wojskowych to czyny przeciwko mieniu, a około jednej czwartej - samowolne opuszczenia jednostek lub dezercje. Rzadziej występowały fałszerstwa, przestępstwa przeciw działalności instytucji państwowych i samorządowych, zasadom pełnienia służby oraz bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
W porównaniu z 2010 r. wzrosła natomiast liczba wykroczeń popełnianych przez wojskowych. W 2011 r. zanotowano ich prawie 370, podczas gdy rok wcześniej - niecałe 240. Wśród wykroczeń najczęściej odnotowywano skarbowe, związane z nadużywaniem alkoholu, a także z bezpieczeństwem ruchu drogowego. W ub. r. Żandarmeria Wojskowa ukarała mandatami ok. 2,7 tys. żołnierzy.
W Wojsku Polskim służy niecałe 100 tys. żołnierzy zawodowych.