Pieniądze na koncie bankowym, plastikowa karta zamiast gotówki w portfelu i opłaty dokonywane przez telefon albo internet mogą ułatwić życie. Także emerytom. I łatwo się do nich przyzwyczaić.
Emeryci pytają….
Mam niską emeryturę. Czy opłaca mi się otworzyć konto i czy będę mógł dostać kredyt?
Konto może otworzyć każdy, niezależnie od wysokości renty czy emerytury. Emeryci to cenieni klienci banków, bo chociaż ich wpływy nie należą do najwyższych, są regularne i pewne. Konto pozwala zaoszczędzić na różnych prowizjach, które dolicza się do opłat dokonywanych w okienku na poczcie lub u pośrednika. Przy niskich dochodach wysokość przyznanego kredytu w koncie nie będzie wysoka, ale na pewno będzie on tańszy niż komercyjny lub w instytucjach parabankowych. Sami też musimy pilnować, żeby korzystać z niego w takim zakresie, w jakim będziemy w stanie go potem spłacić.
Czy moje pieniądze na koncie są bezpieczne?
Pieniądze złożone w banku, który ma siedzibę w Polsce, są gwarantowane przez polskie państwo do kwoty 100 tys. euro na osobę. Gdyby któryś z banków miał kłopoty i nie był w stanie oddać klientom pieniędzy, które mu powierzyli, zobowiązania pokryje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nie ma znaczenia, czy jest to bank państwowy, prywatny, polski czy zagraniczny – za nasze oszczędności ręczy państwo. Natomiast pieniądze złożone w polskim oddziale banku, który ma siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej, gwarantowane są zgodnie z przepisami danego kraju. Listę banków działających w Polsce można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego (www.nbp.pl), w zakładce „Banki w Polsce”.
A jeśli zgubię kartę i ktoś wypłaci mi pieniądze z konta?
Jeśli zgubimy portfel, od razu tracimy wszystkie pieniądze, które w nim były. Jeśli zgubimy kartę, to złodziej lub znalazca i tak nie będzie mógł z niej skorzystać – nie zna kodu PIN, o który zapyta go każdy terminal w sklepie lub bankomat. Niektóre banki dodają za darmo do kont i kart ubezpieczenie od nielegalnych transakcji dokonanych kartami oraz od kradzieży gotówki przy bankomacie. Oznacza to, że gdyby ktoś napadł nas przy korzystaniu z bankomatu, ubezpieczyciel pokryje naszą stratę. Niezależnie od tego możemy zastrzec telefonicznie utraconą kartę w swoim banku. Od momentu zastrzeżenia to bank ponosi odpowiedzialność za wszystkie pieniądze skradzione za pomocą tej karty.
Joanna Jureczko-Wilk
Mamy przyjemność ogłosić zdobywców nagród specjalnych w konkursie "Finanse seniora"
Spośród licznych uczestników konkursu, którzy odpowiedzieli na wszystkie pytania zadawanie w ośmiu kolejnych numerach "Gościa Niedzielnego" nagrody specjalne otrzymują:
1. Justyna Mikulska z Wojnicza k. Tarnowa
2. Krystyna Nawrocka ze Słupska
3. Konrad Szałański z Płocka
Nagrody specjalne to m. in. skórzane portfele z licznymi przegródkami na karty do Państwa rachunków bankowych oraz srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 20 zł „Beatyfikacja Jana Pawła II”, ufundowane przez Narodowy Bank Polski. Serdecznie gratulujemy laureatom!
Lista wszystkich laureatów została opublikowana w "Gościu Niedzielnym" nr 12/2012.
Bardzo wielu z Państwa przesyłało swoje odpowiedzi na konkurs regularnie co tydzień. Żałujemy, że nie możemy docenić wszystkich wiernych czytelników cyklu "Finanse seniora". Mamy jednak nadzieję, że nagrodą pocieszenia jest dla wszystkich Państwa wiedza zdobyta podczas lektury poszczególnych odcinków. Być może przyczyni się ona w najbliższej przyszłości do podjęcia trafnych decyzji finansowych, które zaowocują poprawą stanu Państwa budżetów domowych. Serdecznie tego życzymy!
Redakcja "Gościa Niedzielnego"
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.