Bankomaty, karty, debety

Pieniądze na koncie bankowym, plastikowa karta zamiast gotówki w portfelu i opłaty dokonywane przez telefon albo internet mogą ułatwić życie. Także emerytom. I łatwo się do nich przyzwyczaić.

Joanna Jureczko-Wilk

|

19.01.2012 00:15 GOSC.PL

dodane 19.01.2012 00:15
0

Kiedy cieknie kran, zepsuje się zamek w drzwiach – wzywamy fachowca. Nie byle jakiego, ale najczęściej poleconego przez sąsiadów albo rodzinę. Także fachowców od naszych finansów powinniśmy dobierać starannie. Kiedy myślimy o założeniu konta, nie kierujmy się reklamą ze znanym, szarmanckim aktorem, polecającym jakiś bank. Przyglądajmy się ofertom różnych banków: w internecie, w codziennej prasie albo odwiedzając placówki. Porównujmy warunki, zwracajmy uwagę na opłaty i czytajmy szczególnie to, co napisano najmniejszym druczkiem. Zaobserwujmy, jakie banki mają swoje oddziały w okolicy oraz gdzie mamy najbliżej bankomaty.
 

Ile to kosztuje?
Do założenia konta będziemy potrzebowali dowodu osobistego i okularów (żeby dokładnie przeczytać dokumenty). Jeśli zdecydowaliśmy się na specjalną ofertę dla seniorów, w niektórych bankach trzeba pokazać decyzję o przyznaniu renty lub emerytury. Żeby poczuć się pewniej, ponad połowa osób starszych idzie do placówki w towarzystwie kogoś bliskiego, bardziej obeznanego z bankową obsługą.

Zanim cokolwiek podpiszemy, warto dopytać o szczegóły. Dowiedzieć się, ile będzie kosztowało miesięcznie prowadzenie konta (jeśli usłyszymy, że konto jest bezpłatne, dopytajmy, czy przez cały czas trwania umowy, czy tylko w początkowym okresie), ile zapłacimy za przelewy (dokonywane w okienku banku, przez telefon lub przez internet) i stałe zlecenia, np. opłacanie czynszu, ale również ile będą nas kosztowały karta debetowa (wydanie i miesięczna opłata) oraz wypłaty z bankomatów. Jeśli czegoś nie zrozumiemy, nie znamy bankowych sformułowań, nie bójmy się prosić o wyjaśnienie. Nie miejmy oporów przed długim i wnikliwym czytaniem dokumentów. Możemy też w banku poprosić o formularze, wzór umowy i spokojnie przeczytać je w domu. Przy zakładaniu konta warto ponadto pomyśleć o pełnomocnictwie dla bliskiej osoby, która na przykład w razie gdy zachorujemy, będzie miała dostęp do naszych pieniędzy.


Możemy też założyć konto przez internet – wtedy wszystkie niezbędne dokumenty przywiezie nam do domu kurier. W jego obecności możemy je przeczytać, wypełnić i od razu oddać kurierowi lub potem w najbliższej placówce wybranego banku.

1 / 4
oceń artykuł Pobieranie..

Joanna Jureczko-Wilk