90 lat temu w Krakowie św. Maksymilian Maria Kolbe wydał jego pierwszy numer w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Z tej okazji franciszkanie zorganizowali sympozjum naukowe zatytułowane: „Św. Maksymilian – menadżer”.
W najlepszych latach ukazywał się w 800 tys. egzemplarzy. Mowa o katolickim miesięczniku „Rycerz Niepokalanej”. Wspólną cechą numeru sprzed 90 lat i dzisiejszego „Rycerza Niepokalanej” jest jego „maryjność” i chęć dotarcia do jak największej liczby czytelników, z przesłaniem, aby doprowadzić do Chrystusa – mówi o. Piotr Maria Lenart OFMConv, redaktor naczelny miesięcznika.
O. Maksymilian Maria Kolbe był znawcą psychologii zarządzania. „To świetny organizator, mający podejście systemowe do swojej pracy – wyjaśnia dr Agnieszka Hennel-Brzozowska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. O. Maksymilian wsłuchiwał się w ludzi i miał świadomość zmiany otoczenia. Sam też bardzo ciężko pracował, innych do tej pracy namawiał, ale cały czas zwracał się do Maryi, prosząc ją o pomoc” – mówi dr Agnieszka Hennel-Brzozowska.
Św. Maksymilian Maria Kolbe był studentem i wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Z tej racji od sześciu lat jest patronem tej uczelni. Co roku w rocznicę jego urodzin franciszkanie organizują sesje naukowe jemu poświęcone.
Dziś „Rycerz Niepokalanej” ukazuje się w 90 tys. egzemplarzy i ma także swoje wydanie internetowe.