Ponad 7,5 tys. uczestników zgromadziło czuwanie modlitewne w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Odbyło się ono 8 grudnia wieczorem w czasie, gdy w teatrze Rond-Point odbywała się premiera spektaklu „Gólgota Picnic” (Piknik na Golgocie), uznanego za obelżywy wobec Chrystusa i Jego Męki.
Nie wszyscy zmieścili się w świątyni, część uczestników stała przed nią, na placu Jana Pawła II.
Kard. Vingt-Trois, na którego wezwanie odbyło się to nabożeństwo, wyjaśnił, że nie chodzi tu o demonstrację ani o protestowanie przeciwko komukolwiek. – Przyszliśmy z sercem pełnym miłości, aby złączyć się z Męką Chrystusa – zaznaczył hierarcha.
Tłumaczył, że obelga rani nie tylko Chrystusa. Odkrywa ona też serce tego, kto się jej dopuszcza, „rozczarowanie kogoś, kto nie umiał przyjąć słowa miłości”. – Nienawiść jest nie tylko grzechem, ale i smutną twarzą miłości, którą nie umiemy żyć – stwierdził arcybiskup Paryża.
Prosił zgromadzonych o modlitwę za wszystkich, którzy cierpią z powodu swej wiary w Chrystusa. Zacytował Jego słowa: „Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.
Przez dwie godziny wierni modlili się, słuchali opisu Męki Pańskiej, śpiewali i adorowali wystawione w prezbiterium relikwie Męki Pańskiej, w tym koronę cierniową, przechowywane na co dzień w skarbcu katedralnym.
Była to symboliczny sprzeciw wobec sztuki Rodrigo Garcii, która przedstawia groteskową wizję ukrzyżowania Chrystusa, ze scenami seksualnymi i obelgami pod Jego adresem włącznie. Sztuka wywołała już wcześniej polemiki w Madrycie i Tuluzie. W stolicy Hiszpanii część widzów opuszczała teatr w trakcie spektaklu na widok kompletnej nagości aktorów, ukrzyżowania kobiety ze „stygmatami” i masturbacji jednej z aktorek. W Tuluzie z kolei doszło do protestów i czuwań modlitewnych przed teatrem.
Ponadto grupa katolików związana z portalem internetowym „Culture et foi” (Kultura i Wiara) manifestowała pod teatrem dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu z białymi kwiatami w dłoniach, aby uświadomić twórcom „ból chrześcijan i wezwać do wzajemnego szacunku”. Nie było skandowania sloganów, ani transparentów, demonstracja odbywała się w ciszy. Inicjatorzy manifestacji tłumaczyli, że sztuka Garcii nie jest zwykłą krytyką chrześcijaństwa, lecz „w złośliwy i agresywny sposób zniesławia przedstawienia wiary chrześcijańskiej”.
Przeciwko spektaklowi zmobilizowali się również lefebryści. Powiązany z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X Instytut Civitas zapowiedział na swojej stronie internetowej, że „żadne z paryskim przedstawień «Golgóta Picnioc» nie odbędzie się bez mobilizacji chrześcijan pod teatrem” w dniach 8-17 grudnia. Organizacja ta demonstrowała już 19 listopada w dniu premiery tego spektaklu w Tuluzie. Protestowała także przeciwko innej sztuce w paryskim Teatrze Miejskim (Théâtre de la Ville) „Sur le concept du visage du fils de Dieu” (O idei oblicza syna Bożego) Romea Castellucciego, którą uznała za przejaw „chrystianofobii”. Od tej ostatniej inicjatywy odciął się natomiast francuski episkopat. Civitas zaprasza także na marsz protestacyjny w niedzielę 11 grudnia, który ma zakończyć się pod teatrem Rond-Point.