Witajcie w UE - powiedział do przedstawicieli władz Chorwacji premier Donald Tusk, podczas uroczystości podpisania traktatu o przystąpieniu tego kraju do UE. Ocenił, że decyzja Zagrzebia i nadzieje państw aspirujących do UE - mimo kryzysu - pokazują, że Unia ma głęboki sens.
Przywódcy Chorwacji i UE, w tym premier Donald Tusk, podpisali w piątek w Brukseli traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE. Podpisanie traktatu oficjalnie kończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych i umożliwi rozszerzenie UE już w lipcu 2013.
W imieniu Chorwacji traktat podpisali prezydent Ivo Josipović i premier Jodranka Kosor, w imieniu UE przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, premier Donald Tusk oraz przedstawiciele pozostałych państw członkowskich UE.
W ceremonii podpisania, która poprzedziła drugi dzień obrad przywódców UE, uczestniczyli także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
Jeśli proces ratyfikacji traktatu przebiegnie bez przeszkód we wszystkich krajach UE oraz w Zagrzebiu, Chorwacja przystąpi do Unii 1 lipca 2013 roku, stając się 28. państwem członkowskim.
"Jesteśmy po wyczerpującej dyskusji w kluczowym dla historii Unii momencie. Szukamy wyjścia z kryzysu, który tak bardzo dotkliwie odczuwamy na całym świecie, a w szczególności w strefie euro, a przecież decyzja Chorwacji, nadzieje i marzenia kolejnych państw, które aplikują do UE pokazują, że UE ma głęboki sens" - mówił szef polskiego rządu.
Powiedział, że ci, którzy mają w swojej pamięci czas, kiedy sami wchodzili do Unii, dobrze wiedzą, jaki to wzruszający moment dla przywódców kraju i jego obywateli. Dodał, że Chorwaci mają prawo do wielkiej satysfakcji, bo ich droga do Europy była trudniejsza niż wielu dzisiejszych członków Wspólnoty.
Dzisiaj wreszcie przekraczamy próg europejskiego domu - powiedział prezydent Chorwacji Ivo Josipović.
Josipović nazwał podpisanie traktatu akcesyjnego przez Chorwację "historycznym zdarzeniem". Przypomniał, że jego państwo ma za sobą wojnę i transformację ustrojową.
"Nasz sukces dlatego jest jeszcze większy. Dlatego możemy pogratulować sobie. Sukces Chorwacji jest sukcesem Europy i pokojowej polityki, która jest najsilniejszym fundamentem zjednoczonej Europy" - podkreślił.