We wtorek przed południem rozpoczęło się posiedzenie rządu, na którym ministrowie zajmą się m.in. projektem uchwały w sprawie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.
Koncepcja ma stać się - według autorów projektu uchwały - najważniejszym długookresowym, krajowym dokumentem strategicznym dotyczącym zagospodarowania przestrzennego. Wśród celów, jakie stawia jest m.in. podwyższenie konkurencyjności głównych ośrodków miejskich Polski i poprawa spójności wewnętrznej kraju.
Przeciwko planom przyjęcia przez rząd uchwały zatwierdzającej Koncepcję Zagospodarowania protestują ekolodzy. Ich zdaniem, może to otworzyć drogę do wywłaszczeń mieszkańców i zniszczeń w środowisku.
KPZK, jako dokument planistyczny najwyższego szczebla, jest przyjmowana w drodze uchwały rządu, tj. aktu wewnętrznego, wywiera jednak istotny wpływ na dokumenty planistyczne na poziomie województw oraz gmin. Władze wojewódzkie, a następnie gminne zobowiązane są uwzględnić zapisy KPZK w wojewódzkich planach zagospodarowania przestrzennego i w planach miejscowych.