Dzięki podobnym elektronicznym dokumentom tożsamości polscy i niemieccy pracownicy oraz przedsiębiorcy będą mogli, pracując poza swoim krajem, za pomocą internetu załatwiać sprawy administracyjne związane m.in. z ubezpieczeniami społecznymi.
List intencyjny w sprawie wymiany doświadczeń związanych z wdrożeniem elektronicznych dokumentów tożsamości podpisali w czwartek w Poznaniu przedstawiciele ministrów spraw wewnętrznych i administracji z Polski i Niemiec podczas 6. Europejskiej Konferencji Ministerialnej na temat e-administracji w Poznaniu.
Obie strony chcą, by nowe elektroniczne dowody tożsamości mogły być używane w ramach elektronicznych systemów sektora publicznego obu krajów.
W myśl porozumienia odpowiednie instytucje państwowe - polski ZUS i niemiecki DRV - pilotażowo wdrożą system zezwalający obywatelom obu państw na załatwianie spraw związanych z ubezpieczeniem społecznym za pośrednictwem internetu.
"Z partnerami niemieckimi chcemy doprowadzić do tego, aby polscy pracownicy i przedsiębiorcy w Niemczech oraz niemieccy w Polsce mogli załatwiać sprawy związane z ubezpieczeniem społecznym przez internet (...). Jeżeli projekt zostanie wdrożony, to co czwarty Europejczyk będzie mógł korzystać z jednakowego dokumentu elektronicznego. Liczymy, że w przyszłości dołączą do nas inne kraje" - powiedział podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Kołodziejczyk.
Przy podpisaniu litu obecna była komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. "Jest to dobry przykład współpracy międzypaństwowej. Tylko poprzez praktyczne rozwiązania możemy przekonać obywateli, że systemy są bezpieczne i mogą być użyteczne" - powiedziała.
Polskie elektroniczne dokumenty tożsamości będą wdrażane w oparciu o niemieckie rozwiązania, a oba dokumenty będą interoperacyjne w ramach europejskiego systemu STORK (Secureidentity across borders linked), finansowanego z Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP).
System STORK ma na celu zapewnienie internetowego dostępu do usług e-administracji osobom pracującym lub żyjącym w innym kraju, poprzez zastosowanie mechanizmów elektronicznej tożsamości. Projekt ma też budować zaufanie obywateli krajów do używania elektronicznych dowodów tożsamości.