Nowy numer 17/2024 Archiwum

Terroryści z nowej okolicy

Co łączy zamachy terrorystyczne w Sztokholmie i Petersburgu? Dokonali ich mieszkańcy Azji Centralnej, która na terrorystycznej mapie zajmuje coraz ważniejsze miejsce. Radykalny islam zdobywa kolejny przyczółek na świecie.

Terroryzm na obszarze postsowieckim kojarzony był głównie z Kaukazem – jako pochodna walki Czeczenów oraz innych narodów kaukaskich z Rosją. Czeczeni nie tylko zorganizowali zamachy terrorystyczne w Rosji, ale także wstąpili w szeregi Państwa Islamskiego. Wyróżniają się tam doświadczeniem bojowym, męstwem, jak również fanatyzmem religijnym. Wielu z nich wyjechało do Iraku czy Syrii, gdy rosyjskie służby specjalne rozbiły ich oddziały na macierzystym terytorium. W cieniu Kaukazu długo pozostawał rejon Azji Centralnej, który suwerenność uzyskał po rozpadzie Związku Sowieckiego. Teraz to się zmienia.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego