• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Gitara elektryczna, perkusja, fortepian czy syntezator to nie instrumenty liturgiczne

  KAI

  dodane 03.11.2017 16:24

  Gitara elektryczna, perkusja, fortepian, czy syntezator - to tylko niektóre instrumenty, których nie można wykorzystywać w czasie liturgii eucharystycznej. Przypomina o tym zatwierdzona ostatnio przez KEP instrukcja o muzyce kościelnej.

  - Cieszę się, że wiele miejsca w tym dokumencie poświęcono chorałowi gregoriańskiemu - powiedział ks. Andrzej Zarzycki, wykładowca muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

  Ks. Andrzej Zarzycki przypomniał, że dokument zatwierdzony na 377. Zebraniu Plenarnym KEP odwołuje się do Instrukcji Musicam sacram sprzed 50 lat oraz do jej odpowiednika na gruncie polskim – Instrukcji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II z 1979 roku.

  Wiele emocji na temat instrukcji o muzyce kościelnej budzi rozdział ósmy o muzyce instrumentalnej. Można tam przeczytać, że w czasie liturgii nie powinno się używać gitary elektrycznej, perkusji, fortepianu, czy syntezatora. Niektóre z tych instrumentów używają niektóre grupy formacyjne, działające przy parafiach.

  - Generalnie muzyka powinna towarzyszyć człowiekowi w czasie liturgii, a nie dominować, czy nawet przeszkadzać. Jeśli chodzi o grupy formacyjne. Trudno, by bębny była akceptowane przez starsze pokolenie, wychowane na liturgii przedsoborowej. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest używane tych instrumentów w czasie mszy świętych, w których udział biorą członkowie tych wspólnot - powiedział ks. Zarzycki, który był gościem Radia Plus Radom. - Czasem przez dobre intencje możemy zniechęcić ludzi, by weszli do takich wspólnot - dodał kapłan.

  Ks. Zarzycki był również pytany, czy wyobraża sobie obchody 3 Maja, czy 11 listopada bez udziału orkiestry wojskowej. - Instrukcja mówi, że podczas uroczystych obchodów liturgicznych we wnętrzu kościoła dopuszczalny jest udział orkiestry. W czasie celebracji poza kościołem oraz podczas procesji ważną rolę może spełnić zwłaszcza orkiestra dęta - poinformował wykładowca muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

  Ks. Zarzycki przypomniał też, że we wszystkich kościołach katedralnych, bazylikach i sanktuariach powinny być sprawne i wartościowe pod względem brzmieniowym organy piszczałkowe, zatrudniony organista I stopnia, chór kościelny prowadzony przez kompetentnego dyrygenta, Msza święta w języku łacińskim z udziałem scholi gregoriańskiej. - Trzeba lat pracy, by takie schole gregoriańskie powstały. Nie jest to łatwe zadanie, ale możliwe do realizacji - powiedział ks. Zarzycki.

  Liturgista ks. Tomasz Herc zwrócił uwagę, że w liturgii nie ma miejsca na wykonywanie muzyki świeckiej. - Nie wolno wykonywać utworów typu "Hallelujah" Cohena, czy "Niech mówią, że to nie miłość" Rubika. Ponadto dobór repertuaru śpiewów na I Komunię świętą powinien uwzględniać możliwości percepcyjne i wykonawcze dzieci, ale nie może to usprawiedliwiać wprowadzania do liturgii piosenek religijnych. Należy zwrócić uwagę szczególnie na piosenki z gestami, aby nie zinfantylizować liturgii - stwierdził ks. Herc.

  Instrukcja o muzyce kościelnej mówi, że organizując koncerty w kościołach, artyści powinni występować poza prezbiterium. Ponadto prelekcji ani komentarza do koncertu nie należy prowadzić z ambony. Organizując takie koncerty w kościele potrzebna jest zgoda biskupa diecezjalnego. W seminariach duchownych powinien być realizowany program nauczania muzyki kościelnej zgodnie z przyjętym Ratio studiorum. Należy też prowadzić systematyczne ćwiczenia śpiewu gregoriańskiego. Zaleca się także organizowanie diecezjalnych kursów dla psałterzystów i kantorów.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Marek
   04.11.2017 09:35
   Ciekawe czasy. Dokument przedyskutowany z fachowcami od muzyki i teologii potępiają ludzie, którzy pojęcia o tym często nie mają najmniejszego. I pewnie nawet nie przeczytali całości.
  • gość3
   04.11.2017 14:37
   Ważne zdanie z instrukcji: muzyka nie powinna dominować w czasie liturgii. To ma być tylko podkład do modlitwy i śpiewu, a nie główny głos. Czasem organista gra tak głośno i sam śpiewa tak donośnie, że ludzie w kościele nie muszą już otwierać ust, bo i tak sami siebie nie słyszą. .Dlatego nawet wolę Msze bez organów i organisty. Jest cisza i można się usłyszeć własne myśli.
  • Gość
   05.11.2017 00:59
   W Biblii pisze aby oddawac Panu Bogu chwale w tańcach i plasaniach, na bębnach, harfach , cytrze ... więc skąd taka dziwne podejscie do instrumentów w kościele? ?? a tak w ogóle to sztywność i powaga w czasie mszy powoduje że ludziom nie chce się tam spędzać czasu nawet tych 45 minut. Przecież Pan Bóg nie jest ponurym starcem siedzacym na tronie.
  • Gość
   06.11.2017 10:27
   Podczas Mszy najbardziej przeszkadza brak ciszy. O ile ksiądz powinien używać mikrofonu, by wszyscy go dobrze słyszeli, to już organista mógłby obejść się bez wzmacniaczy dźwięku. Hałas w kościele, nawet spowodowany organami, uniemożliwia modlitwę.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół