Ostatnia szansa Wałęsy

Ostatnia szansa Wałęsy

Jerzy Bukowski

Przebywając z dala od Polski w momencie ostatecznego potwierdzenia jego długoletniej i owocnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL Lech Wałęsa ma okazję spokojnie i poważnie zastanowić się nad tym, co zrobi po powrocie do kraju.

A staje przed ostatnią szansą odważnego przyznania się do tego, co dotychczas zdecydowanie odrzucał, grożąc swoim adwersarzom sądami, wyśmiewając i obrażając ich, a także szerząc kłamstwa nie tylko o sobie, ale także o najnowszej historii Polski.

Jeżeli były przewodniczący „Solidarności” i Prezydent RP zachował jeszcze resztki honoru, powinien szczerze opowiedzieć o całym swoim uwikłaniu w kontakty z bezpieką oraz o ich konsekwencjach zarówno w czasie strajku w sierpniu 1980 roku, jak w stanie wojennym, przy Okrągłym Stole i po objęciu najważniejszego urzędu w państwie.

Nawet jeżeli wyznawał starą zasadę „pacta sunt servanda” i naiwnie uwierzył komunistycznym partnerom rozmów w Magdalence oraz w „Zawracie”, że w zamian za nierozliczenie ich oni nie ujawnią jego wstydliwej przeszłości, to teraz ma już pewność, że druga strona nie dochowała swoich zobowiązań, a więc i jego nie wiążą już tamte umowy.

Gdyby zechciał skorzystać z tej szansy, być może sporą część naszych najnowszych dziejów trzeba byłoby napisać na nowo, a przynajmniej znacznie zmienić ich obraz zbudowany na fundamentach porozumień komunistów z tzw. konstruktywną opozycją z końca lat 80., których symbolem stała się taktyka grubej kreski.

Lepsze chyba jednak to niż dalsza obrona tego, czego obronić się nie da. Może przed powrotem do Gdańska Lech Wałęsa dogłębnie przemyśli tę sprawę i poważnie zastanowi się nad radykalną zmianą metody, jaką stosuje od lat w obliczu ujawnianych o nim faktów, które nie przynoszą chluby jednemu z najbardziej znanych Polaków na świecie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | "BOLEK", CZESŁAW KISZCZAK, LECH WAŁĘSA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 25 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 WW 24.02.2016 23:55
Niezalogowany użytkownik Szkoda, że tyle w komentarzach niezdrowych emocji, propagandy i dezinformacji, nienawiści do Kaczyńskiego. Wszyscy zionący nienawiścią do Kaczyńskiego i PIS-u, proste pytanie: czy są ku temu powody? Ale proszę konkretnie. A może okaże się, że to niejaka Wyborcza, czy inny TVN przyprawiły im gębę.
Plusów: 3 BeatryczeKlempa 22.02.2016 07:51
Niezalogowany użytkownik Ten, który "13 grudnia spał do południa", który pisał w zaciszu żoliborskiej willi, przyznanej jego rodzicom w czasach stalinowskich, doktorat, w którym odwoływał się do nauki marksizmu-leninizmu, ten, który ośmiela się bezczelnie dzielić Polaków na sort gorszy i lepszy, który swoja partię oparł na pogrobowcach PZPR - ten osobnik ma teraz czelność rozkręcać histeryczną zajadłość przeciwko człowiekowi, który dla wszystkich Polaków w latach 80-tych przez swą niezłomność był głównym oparciem i źródłem nadziei.

a "ciemny pisowski lud" to kupuje i pławi się w złych emocjach.

nie ma lepszego dowodu na to, że PiS jest ugrupowaniem polskiego motłochu.
Plusów: 5 hrabia 20.02.2016 19:21
Niezalogowany użytkownik Teczka Walesy prawdziwa a teczka Kaczynskiego sfalszowana. A moze odwrotnie?
Plusów: 3 cytat 20.02.2016 17:06
Niezalogowany użytkownik Wszystkim opluwającym dzisiaj historię mojej ojczyzny – mojego kraju w którym się urodziłem (PRL) i w którym dzisiaj żyję i żyją moje dzieci (RP lub IV RP) mówię: odczepcie się od Wałęsy!!! Nieudacznicy nie zazdrośćcie Lechowi Wałęsie pieniędzy, chwały, nagrody Nobla i lotniska jego imienia - przecież PRL bardzo Was uwierał – kończyliście tam bezpłatnie szkoły i jeździliście na bezpłatne wczasy pod gruszą, dostaliście za pół darmo domy i mieszkania, a chcieliście kapitalizmu i wolnego rynku to go macie. Przeszkadzały Wam w PRL podsłuchiwane rozmowy telefoniczne, a dzisiaj kiedy rządzicie wprowadziliście powszechną i totalną inwigilację każdego obywatela. Można powiedzieć, że wszyscy, którzy brali udział w Magdalence i Okrągłym Stole to zdrajcy – dogadali się, zawarli pakt z władzą, która trzymała ich na pasku, ale czy to była zdrada??? Pokojowe przekazanie władzy może musiało właśnie tak się odbyć i nie było innego wyjścia. Dla mnie zdrajcy to Ci, którzy zadłużyli ten kraj, roztrwonili majątek narodowy, sprzedali za złotówkę polskie fabryki i banki, a nie zrobili tego tzw. komuniści – oni budowali, a styropianowcy rozkradli… Odczepcie się nieudacznicy od Wałęsy…

wszystkie komentarze >