Nagrodzona Oscarem w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego palestyńsko-norweska koprodukcja przedstawia historię walki mieszkańców wioski znajdującej się na Zachodnim Brzegu przeciw próbom wysiedlenia ich przez izraelskie władze, które uzyskały sądowny nakaz eksmisji Palestyńczyków.
Film ma dwóch pierwszoplanowych bohaterów, Żyda i Araba. Ojciec Basela Adry, a później on sam, od lat protestuje przeciw burzeniu domów, szkoły i eksmisji mieszkańców, z których część zmuszona jest do zamieszkania w pobliskich pieczarach. Adra rejestruje rozgrywające się wydarzenia, zaprzyjaźnia się też z Yuvalem, izraelskim dziennikarzem, który pomaga mu w walce. Obaj starają się pomóc mieszkańcom Masafer Yatta i nagłośnić sprawę. Adra nie może się przemieszczać, Yuval może bez przeszkód jeździć po kraju i ma pełną swobodę działania. Palestyńsko-izraelski filmowy zespól kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Edward Kabiesz
Dziennikarz działu „Kultura”, w latach 1991–2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk.