Rodziny niekompletne

74 proc. dzieci w UE mieszka z rodzicami pozostającymi w małżeństwie, 14 proc. dzieci wychowuje samotny rodzic, a 12 proc. żyje z rodzicami, którzy nie mają ślubu - wynika z najnowszego raportu Eurostatu, który wykorzystał dostępne dane z krajów Unii z 2008 r.

Dane wskazują na duże różnice między krajami, np. w Estonii i Szwecji tylko 54 proc. dzieci żyje z rodzicami, którzy wzięli ślub, podczas gdy w Grecji jest to 92 proc, a na Cyprze 89 proc.

W Polsce 77,9 proc. dzieci mieszka z rodzicami pozostającymi w małżeństwie, 10,6 proc. mieszka z rodzicami, którzy nie mają ślubu, a 10,8 proc. polskich dzieci wychowuje samotny rodzic.

Z danych wynika, że gospodarstwa domowe z rodzicami bez ślubu są popularne w Szwecji (w takich domach żyje aż 27 proc. dzieci), w Estonii (23 proc.), we Francji (21 proc.) oraz w Słowenii (20 proc.).

Z kolei najwięcej dzieci wychowywanych przez samotnych rodziców jest w Irlandii i na Łotwie (po 23 proc.), a także w Estonii i Wielkiej Brytanii (po 21 proc.).

Eurostat przeanalizował też, w jakich gospodarstwach domowych żyją w UE ludzie starsi po 65. roku życia. M.in. ze względu na to, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn, najczęściej w późnym wieku żyją samotnie.

W 2008 r. 60 proc. mężczyzn w UE mieszkało tylko z partnerką, 20 proc. samotnie, a 20 proc. z większą liczbą członków rodziny, np. z dziećmi lub krewnymi, z partnerką lub bez niej. Z kolei 41 proc. kobiet żyło samotnie, 37 proc. tylko z partnerem, a 21 proc. z innymi członkami rodziny, z partnerem lub bez niego.

Najwięcej kobiet żyjących tylko z partnerem odnotowano w Niemczech i na Cyprze, w Luksemburgu i Portugalii.

W Polsce 43,5 proc. kobiet oraz 19,8 proc. mężczyzn żyje samotnie; wyłącznie z partnerem mieszka 20,9 proc. kobiet oraz 44,9 proc. mężczyzn. Z kolei z większą liczbą członków rodziny żyje 35,6 proc. kobiet i 35,3 proc. mężczyzn.(PAP)

jzi/ kar/

« 1 »