Za świadectwo życia i posługi misyjnej dr Wandy Błeńskiej, w Światową Niedzielę Misyjną, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w najstarszej na ziemiach polskich katedrze dziękowali Bogu licznie zgromadzeni przyjaciele, rodzina i poznaniacy. Zasłużona misjonarka 30 października będzie obchodzić 100. rocznicę urodzin.
– W tych dniach będziemy obchodzić 100. urodziny dr Wandy Błeńskiej, na której życie w znacznej mierze poświęcone działalności misyjnej można spojrzeć tylko w perspektywie łaski Bożej – mówił w homilii bp Marek Jędraszewski. Zaznaczył, że Pani Doktor „stała się dla Kościoła i naszej ojczyzny najbardziej szlachetnym ambasadorem największej sprawy – miłości Boga i człowieka”. Przypomniał, że dr Błeńska przez ponad 40 lat pracowała wśród trędowatych w Ugandzie.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że „misje są treścią życia Kościoła, który wciąż otwiera się na nowe obszary ewangelizacji”. – Słowo prawdy Ewangelii musi trafić do wszystkich żyjących w różnych kulturach i społeczeństwach, niezależnie od rasy, kontynentu, kultury i języka. – Każdy z nas jest odpowiedzialny na mocy sakramentu chrztu św. i mocy sakramentu bierzmowania za zbawienie każdego człowieka – stwierdził bp Jędraszewski.
Wśród licznych tytułów i określeń, którymi zasłużona misjonarka była obdarzana, biskup przywołał sformułowanie użyte przez abp. Stanisława Gądeckiego podczas Mszy św. z okazji 99. urodzin lekarki. Metropolita poznański nazwał dr Błeńską „ikoną życia misyjnego”. – Dziękujmy za obecność Pani Doktor pośród nas i prośmy o jak najdłuższe lata życia, by jako ikona misji rozbudzała wśród nowych kręgów katolików zapał misyjny – powiedział bp Jędraszewski.
Podczas Eucharystii ks. dr Szymon Stułkowski zapalił stojącą na ołtarzu „świecę życia” pani doktor, by przypomnieć, że łaskę wiary i powołanie misyjne otrzymała – jak każdy z nas – na chrzcie św.
- Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za wspaniałe świadectwo życia Polaka, misjonarza i katolika, za Pani naturalną odpowiedź całego życia na powołanie misyjne. Niech Pan Bóg przymnaża Pani sił i zachowa pogodę ducha i radość życia dla Boga i ludzi – powiedział ks. Waldemar Babicz, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, składając szacownej jubilatce życzenia urodzinowe.
Zasłużona misjonarka otrzymała też wyróżnienie specjalne „Signum Caritatis”, przyznawane od 2008 r. przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej w Tygodniu Miłosierdzia. – Caritas wyróżnia Panią specjalnym wyróżnieniem - statuetką „Signum Caritatis”, wpatrując się w Pani życie i dziękując za dobro uczynione bliźniemu – powiedział ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Poznańskiej.
Rodzina, przyjaciele, uczniowie piątkowskiej szkoły społecznej, której patronuje pani doktor, harcerki z drużyny harcerskiej im. dr Wandy Błeńskiej, a także członkowie fundacji „Redemptoris Missio” oraz licznie zgromadzeni poznaniacy modlili się o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla jubilatki.
Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. W 1934 r. uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas studiów aktywnie działała w Akademickim Kole Misjologicznym. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu. W 1950 roku wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez ponad 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę i nosi dziś nazwę „Wanda Blenska Training”.
Od bł. papieża Jana Pawła II otrzymała najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej.