Dzień bł. Jana Pawła II – od Wadowic po Urugwaj i Japonię

Dziś po raz pierwszy przypada liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II. Według pierwotnych postanowień miało być ono obchodzone jedynie w Rzymie i w Polsce. Ogólnoświatowy kult publiczny przysługuje bowiem tylko świętym, a nie błogosławionym, ale...

W drodze wyjątku, ze względu na szczególne znaczenie Jana Pawła II, watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgadza się na wpisanie dzisiejszego wspomnienia do kalendarzy liturgicznych również w innych diecezjach czy nawet całych krajach.

ak zauważa pracujący w tej kongregacji ks. Arkadiusz Nocoń, geografia kultu Jana Pawła II stale się poszerza. „Dotychczas o wpisanie do swojego kalendarza wspomnienia bł. Jana Pawła II poprosiły konferencje biskupów takich krajów jak Francja, Węgry, Białoruś, Ukraina, Słowenia, Japonia, Meksyk, Urugwaj i Konferencja Biskupów Krajów Skandynawskich – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Nocoń. – Ponadto powstało również wiele parafii i kościołów pod wezwaniem bł. Jana Pawła II. Między innymi po jednym kościele w Hiszpanii, Słowacji, Gwatemali i Togo. Dwa kościoły we Włoszech, Kolumbii i Wenezueli. A po trzy kościoły w Brazylii, Indiach i Stanach Zjednoczonych”.

W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II w Tokio odbyło się pierwsze spotkanie polonijnej grupy studyjnej „100 tygodni z Pismem św.". Zajęcia odbywają się w klasztorze ojców dominikanów w Tokio-Shibuya a prowadzi je o. Paweł Janociński, duszpasterz japońskiej Polonii.

Po omówieniu pierwszych 11 rozdziałów z Księgi Rodzaju odbyła się Eucharystia w czasie której uczestnicy dziękowali m. in. za łaskę, że doszło do finalizacji projektu. W kazaniu o. Janociński nawiązał m.in. do postaci bł. Jana Pawła II. „Święci obdarzają nas niekiedy niespodziewanie swoim uśmiechem z nieba, a nawet potrafią z humorem przypomnieć o swoim istnieniu, tak jak nam Polakom tutaj przypomniał się dziś bł. Jan Paweł II" – powiedział dominikanin.

Kurs "100 tygodni", zapoczątkowany w Katolickim Centrum Studyjnym "Shinsei Kaikan" w Tokio, stał się popularny w całej Japonii, a nawet zagranicą, zwłaszcza w Korei Południowej. W niektórych parafiach, np. w Kamakurze koło Jokohamy, uczestniczy w nim ponad 100 wiernych.
W Japonii działa obecnie ponad 50 grup, w samej archidiecezji tokijskiej jest ich kilkanaście. W "Shinsei Kaikan" prowadzone jest obecnie trzyletnie szkolenie około 70 przyszłych moderatorów.

Metoda kursu biblijnego "100 tygodni z Pismem Świętym", wypracowana przed ponad 30 laty przez francuskiego misjonarza, o. Marcela Le Dorze, polega na dzieleniu się refleksją nad przeczytanymi w ciągu tygodnia fragmentami Biblii i modlitwą w grupach studyjnych. Grupy te liczą nie więcej niż 18 osób i spotykają się raz w tygodniu.

Dwugodzinne spotkanie rozpoczyna się pieśnią religijną związaną z omawianym tematem z Pisma Świętego i modlitwą do Ducha Świętego. Po przypomnieniu materiału sprzed tygodnia, każdy uczestnik ma kilka minut na podzielenie się swoimi wrażeniami i refleksjami związanymi z przeczytanym tekstem. Po modlitwie i refleksji podsumowującej, głos zabiera moderator - specjalnie przygotowana osoba duchowna lub świecka - przedstawiając podjęty temat i odpowiadając na pytania.

« 1 »

KAI, RV