Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, autorstwa prof. Gustawa Zemły, zostanie w środę odsłonięty w Toruniu niedaleko mostu drogowego nad Wisłą. Uroczystość uświetni obchody przypadającej tego dnia 27 rocznicy śmierci kapłana
Pomnik zostanie odsłonięty w sąsiedztwie brzegu Wisły i starego miasta w Toruniu. W pobliżu tego miejsca zatrzymali się oprawcy ks. Jerzego, w trakcie ucieczki z miejsca uprowadzenia.
"Otoczenie pomnika zostało w ostatnich tygodniach uporządkowane: nasadzono nową zieleń, a wzdłuż al. Jana Pawła II odnowiono chodnik. W sąsiedztwie pomnika ustawiono maszty flagowe" - poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.
Budowa samego pomnika, której koszt oszacowano na około 340 tys. zł, została w większości wsparta z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Torunia. Miasto wzięło również na siebie koszty zagospodarowania terenu wokół pomnika.
Figura kapłana, razem z podstawą, mierzy około pięć metrów. Pomnik ukazuje stojącą sylwetkę ks. Popiełuszki, z rozwartymi ramionami, z których zwisają zerwane sznury.
U stóp figury znajdzie się dewiza "Zło dobrem zwyciężaj". Z prawej strony cokołu umieszczono napis: "Nie ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu" (fragment z homilii ks. Jerzego Popiełuszki z 26 września 1982 r.)
Autorem projektu pomnika w Toruniu jest prof. Kazimierz Gustaw Zemła, który zrzekł się sie honorarium należnego z tego tytułu. Prace rzeźbiarskie wykonał Paweł Pietrusiński, a prace odlewnicze Marek Żebrowski.
Uroczystość odsłonięcia pomnika, którą zaplanowano na środowy wieczór, poprzedzi msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, odprawiona przez bp. Andrzeja Suskiego. Stąd orszak uczestników uroczystości przejdzie pod pomnik.
Kościół Wniebowzięcia NMP w Toruniu był w czasach komunistycznych oparciem dla opozycjonistów. Na plebanii księdza Józefa Nowakowskiego ukrył się Waldemar Chrostowski, kierowca, który 19 października 1984 r. wiózł księdza Popiełuszkę z Bydgoszczy do Warszawy.
Po zatrzymaniu ich samochodu w okolicach Górska Chrostowskiemu udało mu się zbiec przed porywaczami. Uprowadzony przez oficerów SB ksiądz Popiełuszko był torturowany, skrępowany i wieziony w bagażniku samochodu, potem - obciążony kamieniami - został wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku.
Ciało kapłana wyłowiono 30 października 1984 roku. Ks. Popiełuszko - beatyfikowany w 2010 r. - jest pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.