Hiszpanie poparli inicjatywę ogłoszenia św. Faustyny doktorem Kościoła. Stało się to w czasie Krajowego Spotkania Bożego Miłosierdzia, które odbyło się w Madrycie. Propozycja ta pojawiła się w czasie II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w Krakowie i została przesłana do Watykanu.
V Krajowe Spotkanie czcicieli Bożego Miłosierdzia odbyło się w stołecznej katedrze Almudena. Jego uczestnicy wzięli udział w uroczystej Mszy, której przewodniczył kard. Antonio María Rouco Varela. Hiszpański purpurat przypomniał w homilii nie tylko o znaczeniu Bożego Miłosierdzia w dzisiejszych czasach, ale także o rocznicy wyboru Jana Pawła II.
Celem madryckiego spotkania czcicieli Bożego Miłosierdzia było „podtrzymanie kontaktu pomiędzy wszystkim grupami w kraju, a jest ich wiele i są dość rozproszone – poinformował ks. Diego Martínez Linares, koordynator Ruchu Bożego Miłosierdzia w Hiszpanii. – Przede wszystkim jednak chodziło o wspólną modlitwę oraz o szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia”. Orędzie, które otrzymała św. Faustyna jest „pociechą wobec chaosu moralnego, duchowego i rodzinnego, w jakim żyjemy. Jezus daje nam ten obraz i wydaje się mówić: «Pomimo wszystko nadal was kocham i wam przebaczam». Jest to orędzie ważne dla wszystkich, ponieważ wszyscy potrzebujemy Bożego miłosierdzia” – podkreśla ks. Martínez Linares. Zauważa przy tym, że polska święta jest mistrzynią życia duchowego: „Była kobietą bez studiów teologicznych, ale jej pisma posiadają niezwykłą jasność i precyzję. Nie ma żadnego błędu teologicznego. Można to wyjaśnić jedynie tym, że otrzymała łaskę nadprzyrodzoną”. Jest zatem zrozumiałe, że uczestnicy madryckiego spotkania popierają inicjatywę, aby Siostrę Faustynę ogłosić doktorem Kościoła. „W tym roku chcieliśmy też podziękować za nasze diecezjalne sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Madrycie” – podkreśla ks. Martínez Linares.
Pierwsze krajowe spotkania czcicieli Bożego Miłosierdzia w Hiszpanii odbyły się w Saragossie (2007, 2008, 2009) i w Santiago de Composteli (2010). Począwszy od tego roku będą odbywały się w diecezjach, w których istnieje Ruch Bożego Miłosierdzia.