- Kto chce usunąć krzyż, ten chce wprowadzać własną ideologię nienawiści - powiedział na temat zdejmowania krzyża z sali sejmowej abp Józef Michalik na konferencji prasowej po zakończeniu 356-go zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Przewodniczący KEP zauważył, że istnieje na całym świecie tendencja do usuwania krzyża z przestrzeni publicznej, a krzyż jest niewygodny, bo Zbawiciel umiera i mówi: przebacz wrogowi.
Metropolita przemyski wyraził przekonanie, że walka z krzyżem nie będzie jego wyeliminowaniem, ale pogłębi i ożywi poczucie odpowiedzialności chrześcijan. Powiedział, że w tym wypadku sprawdzi się odpowiedzialność ochrzczonych parlamentarzystów za Kościół.
Głos w tej sprawie zabrał także abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego KEP.
Biskupi wyrazili także zadowolenie z faktu odsunięcia Nergala od udziału w programie TVP.
Abp Gądecki omawiając postanowienia zakończonego zebrania wyjaśnił, że Kościół dopuszcza pogrzeb prochów, a nie całego ciała ludzkiego, ale wyklucza go, gdyby kremacja nastąpiła z pobudek przeciwnych wierze i z niewiary w zmartwychwstanie. Podkreślił, że nie dopuszcza rozsypywania prochów w tzw. „miejscach pamięci” lub na morzu, gdyż ta praktyka „nie wyraża szacunku dla ludzkiego ciała i może występować wtedy, gdy ludzie chcą się po