Prace w obozie harcerskim, pokaz ratownictwa prowadzonego przez Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz warsztaty bosmańskie to atrakcje czekające w sobotę na zwiedzających obóz harcerski, który powstał w centrum Wrocławia.
Obóz to inicjatywa Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zorganizowana z okazji jubileuszu 100-lecia harcerstwa w Polsce. Tworzy go siedem namiotów wraz z typowym dla harcerstwa wyposażeniem, m.in. pryczami zbitymi z drewna. Zwiedzając mogą wziąć udział w apelu harcerskim, przyjrzeć się pracom wykonywanym w obozie oraz pokazom ratownictwa prowadzonym przez harcerzy.
Dla młodzieży organizatorzy przygotowali grę terenową oraz zabawy harcerskie. Uczestnicy gry terenowej dostaną mapy z zaznaczonymi punktami w rożnych częściach miasta. Ich zadaniem będzie dotrzeć do wskazanych punktów. W obozie ustawiono również punkt werbunkowy, gdzie każdy może się zapisać do drużyny.
Impreza zakończy się w niedzielę.
Pierwsze zastępy skautowe w Polsce powstały w 1910 r., a pierwsze drużyny w 1911 r. Polskie harcerstwo narodziło się pod skrzydłami Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" - w lutym 1911 r. na spotkaniu we Lwowie zapada decyzja o potrzebie utworzenia skautingu w Polsce, a w maju tego samego roku władze "Sokoła" powołały Naczelną Komendę Skautową. Następnego dnia Komenda wydała rozkaz o powołaniu trzech pierwszych drużyn.
Organizatorami pracy skautowej na ziemiach polskich byli Olga Drahonowska-Małkowska i Andrzej Małkowski oraz Eugeniusz Piasecki, Tadeusz Strumiłło i Jadwiga Falkowska. W wyniku ich działań pod zaborami narodził się ruch, w którym idea skautingu została wzbogacona o elementy związane z dążeniem Polaków do odzyskania niepodległości.