O godz. 14.00 we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej rozdzwoniły się dzwony. Obwieściły rozpoczęcie się w Krakowie II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia.
Odbywa się on pod hasłem: „Miłosierdzie źródłem nadziei”. Potrwa do 5 października.
W tym niezwykłym wydarzeniu bierze udział 2 tys. uczestników z 70 krajów świata, m.in. z Francji, Hiszpanii, Irlandii, Portugalii, Szwajcarii, Argentyny, Kolumbii, Peru, Wenezueli, Dominikany, Haiti, Stanów Zjednoczonych, Kamerunu, Nigerii, Rwandy, Wybrzeża Kości Słoniowej, Chin, Filipin, Indii, Libanu, Malezji oraz Australii i Fidżi na Oceanie Spokojnym. Zebranych w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach powitał kard. Stanisław Dziwisz.
Metropolita krakowski zaznaczył, że Chrystus powierzył św. Faustynie swoje orędzie miłosierdzia, aby ona przekazała je światu. Zaznaczył, że Bóg dał to orędzie w bardzo trudnym momencie, między pierwszą a drugą wojną światową, „w czasach strasznych doświadczeń ludzkości, których symbolem stały się obozy koncentracyjne i gułagi”. Dodał, że Jezus powiedział s. Faustynie: „nie znajdzie ludzkość uspokojenia dopóki się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego”. Według hierarchy za sprawą św. Faustyny i bł. Jana Pawła II orędzie to stało się znakiem nadziei dla ludzkości, która przeżyła doświadczenia dwóch systemów totalitarnych, a także pomostem do trzeciego tysiąclecia, jak mówił Jan Paweł II.
Kardynał przypomniał, że Karol Wojtyła, już podczas II wojny światowej przychodził do kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i modlił się przed obrazem Jezusa Miłosiernego, a jako papież orędzie miłosierdzia uczynił centralnym punktem swojego nauczania. "17 sierpnia 2002 roku, zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Ten akt zawierzenia stał się szczególnym wyznaniem wiary Ojca Świętego, który był przekonany, że Bóg przypomniał nam miłosierdzie jako znak czasu dla gubiącej się w materializmie ludzkości" - powiedział metropolita krakowski.
Kard. Dziwisz zaznaczył, że głoszenie orędzia Bożego Miłosierdzia, kontynuuje dziś papież Benedykt XVI, „z którym jednoczymy się duchowo i wyrażamy wdzięczność za otoczenie Kongresu apostolskim błogosławieństwem”. Przypomniał, że papież wielokrotnie podkreślał, iż miłosierdzie stało się rysem charakterystycznym całego pontyfikatu Jana Pawła II. A także, że cała misja Jana Pawła II realizowana w służbie prawdy o Bogu i o człowieku oraz pokoju na świecie, znalazła swoją syntezę w orędziu miłosierdzia, które znalazło swój wyraz w stwierdzeniu, że poza Bożym Miłosierdziem nie ma dla ludzi innego źródła nadziei.
Do Bazyliki Bożego Miłosierdzia weszli młodzi ludzie z flagami niemal 70 państw, których reprezentanci biorą udział w kongresie. Wniesiono także Ogień Miłosierdzia, zapalony przez bł. Jana Pawła II w Watykanie w 2003 roku. Od tej pory płonie on nieustannie w Kaplicy Wieczystej Adoracji. Przy relikwiach św. s. Faustyny i bł. Jana Pawła II złożono kwiaty. Wówczas zabrzmiał hymn II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia „Misericordias Domini”.
Po oficjalnym rozpoczęciu Kongresu rozpoczęła się modlitwa w Godzinie Miłosierdzia, której przewodniczył kustosz łagiewnickiego sanktuarium bp Jan Zając. Zebrani odśpiewali w kilku językach Koronkę do Bożego Miłosierdzia, skomponowaną przez prof. Stefana Stuligrosza.
W pierwszym dniu Kongresu zaplanowano wykład kard. Christopha Schönborna z Wiednia na temat idei i historii Światowych Kongresów Miłosierdzia. O godz. 17. 30 w sanktuarium rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie kard. Audrys J. Backis z Wilna. Kazanie wygłosi kard. Joseph Zen Ze-kiun z Hongkongu. Po nabożeństwie zgromadzonych pozdrowi kard. Franciszek Macharski.
KAI/PAP/wdm